گرم نشدن آب پکیج و مشکلات دیگر | زمستان و تابستان ندارد. سرد بودن آب پکیج در هر فصلی، حال آدم را می‌گیرد. دلایل زیادی نیستند که باعث این اتفاق می‌شوند. معمولاً وقتی زیر دوش آب هستیم و از یک حمام روزانه لذت می‌بریم، گرم نشدن آب پکیج همه چیز را خراب می‌کند. گاهی پیش می‌آید که بشود با آب سرد، ظرف‌ها را شست و شاید گاهی پیش بیاید که با آب سرد حمام کرد، اما ادامه دار شدن این موضوع، روی سلامتی افراد نیز تأثیر می‌گذارد. این مشکل را می‌شود تحمل کرد، آن هم در مدتی کوتاه. اما این مشکل باید به سرعت توسط تعمیرکار پکیج حل شود .

در فصل سرد، این مشکل با سرد شدن رادیاتورها می‌تواند مشکل‌ساز بشود. سرد شدن خانه، بیماری‌های زمستانی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا که ویروس آن‌ها با سرمای هوا فعال می‌شود. به علاوه مشکلاتی مثل سردرد و گلودرد که به آن‌ها اضافه می‌شوند. در نتیجه سرد بودن آب پکیج می‌تواند یک معضل جدی باشد.

آب سرد حمام

گرم نشدن آب پکیج

چند حالت در مورد پکیج ممکن است اتفاق بیافتد. مشکل اساسی اول، گرم نشدن آب پکیج است که در زمستان می‌تواند روی سلامتی افراد خانه تأثیر بگذارد. وقتی آب پکیج گرم نمی‌شود، باید ببینیم مشکل از ورودی خروجی آب گرم است یا حسگرهای مربوط به گرم کردن آب.

وقتی یکی از شیرهای آب گرم را باز می‌کنیم، باید پکیج شروع به کار کند. وظیفه پکیج این است که آب گرم را درون مخزنش نگه دارد و به محض باز شدن شیر، آب گرم را با دمای مناسب منتقل کند. اگر پکیج به باز شدن آب گرم حساسیت نشان ندهد، احتمالاً حسگرها به ورود آب واکنش نمی‌دهند، یا آب در درون مخزن گرم نمی‌شود. دلایل زیادی برای این اتفاقات وجود دارد که یکی یکی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

حسگرهای گرما در پکیج

قطعه الکترونیکی در تمام پکیج‌ها وجود دارد که باعث گرم شدن آب درون پکیج می‌شود. به طوری هر زمان ممکن است سنسور فلوسویچ خراب شود و دیگر باز شدن آب را تشخیص ندهد. وقتی به گرم‌کن پکیج از طرف سنسور فلوسویچ به سنسور دما پیامی نرسد، در نتیجه فعالیتی شروع نمی‌شود. وظیفه فلوسویچ این است که ورود و خروج آب را تشخیص دهد و فعالیت پکیج را تنظیم کند.

سنسور دمای NTC هم وظیفه دارد که دمای آب را کنترل کند و به محض پایین آمدن دما، پکیج را روشن کند. اگر اختلالی در کار این دو سنسور حیاتی ایجاد شود، آب دیرتر گرم می‌شود، یا سرد گرم می‌شود و یا اصلاً گرم نمی‌شود.

این مشکل حتماً باید توسط تکنیسین تشخیص داده شود. وقتی که یکی از شیرهای آب گرم خانه باز می‌شوند، سنسور فلوسویچ به برد دستگاه اطلاع می‌دهد که آب باید گرم شود.

مشکل لوله‌ها

لوله‌ها به دو دلیل می‌توانند باعث گرم نشدن آب پکیج بشوند. معمولاً اولین محلی که آب پکیج باید به آن وارد شود، لوله‌های آشپزخانه هستند. اگر در آشپزخانه، دمای به اندازه کافی بالا است، اما در حمام آب گرم نداریم، یکی از دلایل می‌تواند طولانی بودن مسیر لوله‌ها تا رسیدن به حمام باشد.

وجود هوا در لوله‌ها

پکیج‌ها به رادیاتورها متصل هستند و معمولاً درون رادیاتورها، هوا جمع می‌شود. چنین مشکلی به لوله‌ها هم مربوط می‌شود. هوا گرفتن لوله‌ها باعث می‌شود که آب به اندازه کافی وارد مخزن نشود و روی عملکرد سنسورها تأثیر منفی بگذارد. به طوری که وقتی شیر آب را باز می‌کنید، هوای درون لوله‌ها اجازه نمی‌دهند که فشار آب بالا بیاید و مثل رسوب عمل می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : دلیل هوا گرفتن زیاد رادیاتور و لوله ها

رسوب کردن لوله‌ها

مسئله بعدی، رسوب کردن لوله‌هاست. وقتی درون لوله‌ها رسوب ایجاد شود، آب با فشار لازم به درون پکیج نمی‌آید. در نتیجه شبیه به زمانی عمل می‌کند که انگار فشار آب اصلی کم شده است. این مشکل زمانی تشدید می‌شود که رسوب، باعث شود آب به سختی وارد مخزن، یا از آن خارج شود. رسوب‌ها، به مرور بیشتر می‌شوند و به جایی می‌رسند که دیگر پکیج روشن نمی‌شود. خوشبختانه قبل از این که لوله‌ها کاملاً بسته شوند، پکیج آن را هشدار می‌دهد.

این مشکل با باز کردن ورودی لوله‌ها و رسوب‌گیری باید حل شود. درون لوله‌ها، مایع رسوب‌گیر ریخته می‌شود تا مسیر لوله را باز کند. تمام آب‌های شهری هم مشکل رسوب را دارند و در فاصله‌های زمانی مشخص، لوله‌ها را پاکسازی کنیم.

رسوب کردن لوله‌ها

بالا و پایین شدن فشار آب

هر کدام از پکیج‌های دیواری، به فشار آب حساس هستند. وقتی فشار آب کم می‌شود، پکیج‌ها دچار مشکل می‌شوند. این یک مشکل عمومی برای پکیج‌ها و حتی آبگرمکن‌های قدیمی است. باید به اندازه کافی آب خروجی یا ورودی داشته باشیم تا پکیج، آب را گرم کند.

سنسورهای پکیج به ورود و خروج آب حساس هستند. پایین بودن فشار آب شاید باعث دیر گرم شدن آب بشود. یا حتی باعث سرد و گرم شدن آب پکیج در طول شستشو بشود. اما کمتر پیش می‌آید که آب به کلی گرم نشود و یا واکنشی نشان ندهد.

برای رفع این مشکل، از یک پمپ برای بالا بردن افزایش فشار آب استفاده می‌کنند.

مشکل در برد دستگاه

سوختن برد دستگاه یا بعضی از قطعاتش می‌تواند شبیه به خراب شدن سنسورها واکنش نشان بدهد. سنسورهای فلوسویچ آب گرم کارشان را درست انجام می‌دهند، اما برد دستگاه واکنشی نشان نمی‌دهد. نشستن گرد و غبار، لکه‌های چربی آشپزخانه، یا هر نوع آلودگی دیگر می‌تواند برد دستگاه را از کار بیاندازد.

برای تشخیص این مشکل، حتماً باید از یک متخصص کمک گرفت. واکنشی که پکیج در این حالت نشان می‌دهد، می‌تواند مقطعی باشد. یعنی ممکن است گرم نشدن آب پکیج باشد یا دیر گرم شدن یا سرد و گرم شدن آن. در نتیجه نمی‌توان تا لحظه نهایی تشخیص داد که ماجرا از چه قرار است.

مشکل در برد دستگاه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر برد پکیج

خراب شدن سوپاپ بای پس

گرم نشدن آب پکیج می‌تواند به دلیل خراب شدن سوپاپ بای پس باشد. این سوپاپ کمک می‌کند به راحتی در پکیج حرکت کند. آب از ورودی به داخل مخزن می‌ریزد و گرم می‌شود و سپس به لوله‌ها می‌آید. وقتی این سوپاپ از کار بیافتد و از مدار خارج شود، در گردش آب اختلال ایجاد می‌کند و باعث گرم نشدن آب پکیج می‌شود. سرد و گرم شدن آب پکیج هم می‌تواند با خراب شدن این سوپاپ به وجود بیاید.

خلاصه مشکلات

آب باید با فشار کافی وارد پکیج شود، سنسور فلوسویچ به ورود آب واکنش نشان بدهد. برد دستگاه، پیام را دریافت کند و سوپاپ بای پس، آب را به درون مخزن بفرستد. بعد از گرم شدن، آب وارد لوله شود و استفاده کنیم. هر کجای این مسیر که به مشکل بخورد، با مشکل گرم نشدن آب پکیج روبرو می‌شویم.

گاهی ممکن است یکی از این مشکلات باعث گرم و سرد شدن آب پکیج در طول مدت استفاده بشوند. مثلاً زیر دوش هستیم و ناگهان پکیج از کار بیافتد. یا این که با دیر گرم شدن آب پکیج، حس کنیم که مشکلی برای آن پیش نیامده، در حالی که در طول زمان، به همان مشکل قدیمی می‌رسیم.

به محض روبرو شدن با این مشکلات، با متخصصین تماس بگیرید تا تبدیل به یک مسئله بزرگ‌تر نشود.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد مهدی کرباسی
  اکتبر 22, 2022 9:17 ق.ظ

  خوب و مختصر

  پاسخ
 • اون درجه ای که نشانگرش رو پکیج هست مدام میاد پایین و خاموش میشه و ما باید با پیچ زیر پکیج دوباره اون درجه رو ببریم بالا تا به فشار حد نصابی برسه و دوباره ریست بشه ، قبلاً هفته‌ای یکبار لازم میشد الان به چند ساعت یه بار رسیده چکار کنیم؟

  پاسخ
  • سانتیگراد
   فوریه 20, 2023 11:49 ق.ظ

   سلام پایین آمدن فشار بار پکیج میتواند دلایل مختلفی داشته باشد مثل هوا گرفتن رادیاتورها و یا کم بودن فشار باد منبع انبساط و همچنین وجود نشتی و در برخی موارد خرابی شیر پر کن در کل باید توسط تکنسین بازدید شود تا به نتیجه رسید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp