کویل گرمایشی داکت اسپلیت | داکت اسپلیت یکی از سیستم‌های رایج تهویه مطبوع است. داکت اسپلیت کاربرد دو منظوره دارد. به این معنی که در فصل سرما گرمایش، و در فصول گرم سال سرمایش تولید می‌کند. کویل گرمایشی داکت اسپلیت برای ایجاد گرمایش در فصول سرد سال استفاده می‌شوند و از اجزایی مانند شیر چهار راهه، کمپرسور و کندانسور تشکیل شده است. در صورتی که داکت اسپلیت شما دچار مشکلی شد، از کارشناسان خبره و متخصص تعمیر و سرویس داکت اسپلیت گروه مشاوران سانتیگراد کمک بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از دو قسمت تشکیل شده است. اولین قسمت هواساز (یونیت داخلی ) است و قسمت دوم کندانسور (یونیت خارج ) است.

کندانسور

یونیت داخلی شامل یک کویل و فن است که در داخل سقف به صورت توکار نصب می‌شود و به کمک کانال‌کشی هوای عبوری از روی یونیت داخلی به محیط مورد نظر وارد می‌شود. یوینت خارجی از کمپرسور و یک کویل دیگر تشکیل شده است.

کویل گرمایشی داکت اسپلیت

در فصل زمستان کویلی که یونیت داخلی قرار داده شده است نقش کندانسور را ایفا می‌کند و کویلی که در یونیت خارجی قرار دارد، در واقع اواپراتور سیستم است. در ماه‌های گرم سال به کمک یک شیر چهار راهه نقش اواپراتور و کندانسور با یکدیگر جابجا می‌شود. به این ترتیب داکت اسپلیت می‌تواند هم کاربرد سرمایشی و هم کاربرد گرمایشی داشته باشد.

شیر چهار راهه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: گرمایش داکت اسپلیت

کویل گرمایشی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت به سه روش می‌تواند گرمایش ایجاد کند. در یک روش با قرار دادن یک کویل آب گرم در داخل یونیت داخلی، عمل گرمایش انجام می‌شود. به این صورت که، آب گرمی که در موتورخانه تولید می‌شود وارد این کویل شده و با عبور از داخل لوله‌های کویل گرمای خود را به هوایی که به کمک فن از روی کویل عبور می‌کند می‌دهد.

مزیت استفاده از این روش این است که احتیاجی به روشن کردن کمپرسور نیست. تنها کافی است فن یونیت داخلی را روشن کنید. به همین دلیل مصرف انرژی در این روش بسیار ناچیز است. توجه داشته باشید که آب گرم ورودی به کویل گرمایشی داکت اسپلیت علاوه بر موتورخانه از هر منبع گرمایشی دیگری مانند پکیج نیز می‌توان استفاده کرد.

کویل گرمایشی داکت اسپلیت را می‌توان در پشت یا جلوی یونیت داخلی نصب کرد. البته نصب کویل گرمایشی داکت اسپلیت در پشت دستگاه می‌تواند دارای معایبی باشد. از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتلاف گرما
  • گرم شدن بدنه
  • کاهش سرعت هوا در مسیر برگشت
  • کاهش راندمان
  • احتمال خرابی بیشتر یاتاقان‌ها

روش دوم گرمایش داکت اسپلیت به این ترتیب است که به کمک شیر چهار طرفه‌ای که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد، نقش کندانسور و اواپراتور با یکدیگر تعویض می‌شود. در فصول سرد سال کویلی که در داخل یونیت داخلی تعبیه شده است نقش کندانسور را ایفا می‌کند. گاز گرم خروجی از کمپرسور وارد کویل گرمایشی داکت اسپلیت شده و گرمای خود را به محیط می‌دهد. مزیت استفاده از این روش این است که گرمای سیستم توسط خود کمپرسور داکت اسپلیت تعبیه می‌شود و نیازی به استفاده از موتورخانه و یا پکیج برای گرم کردن آب نیست. مصرف بالای برق، بزرگ‌ترین عیب این روش است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت باد سرد زدن داکت اسپلیت

مشخصات فنی کویل گرمایشی داکت اسپلیت

کویل گرمایشی داکت اسپلیت از لوله‌های مسی ساخته شده است که در ردیف‌های دو یا سه‌تایی بر روی یکدیگر قرارگرفته‌اند. قطر لوله‌های مسی سه ردیف گرمایشی داکت اسپلیت 8/3 اینچ و در حالت دو ردیفِ 2/1 اینچ است. این لوله‌های مسی را فین‌هایی از جنس مس یا آلومینیوم پوشانده است. ضخامت فین‌های کویل گرمایشی داکت اسپلیت در حدود 150 میکرون است.

کویل گرمایشی داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp