هواگیری منبع دو جداره موتورخانه | موتورخانه‌ها در ساختمان ‌های بزرگ نقش گرم کردن را برعهده دارند. به موتورخانه‌ها شوفاژ متصل است که گرما را از موتورخانه به اتاق‌های ما می‌آورد. گاهی اوقات، به خصوص در شروع فصل سرما، متوجه می‌شویم که با وجود روشن بودن موتورخانه و کارکرد آن، منزلمان به خوبی گرم نمی‌شود. یکی از راهکارهای حل مشکل گرم نشدن شوفاژها، سرویس دوره ای موتورخانه و هواگیری منبع دوجداره موتورخانه است.

گرفتگی هوا در منبع دو جداره موتورخانه چیست؟

منبع دو جداره، منبع تولید گرما در موتورخانه‌هایی است که از این تکنولوژی استفاده ‌نند. این منبع دوجداره گاهی اوقات دچار گرفتگی هوا می‌شود و همین امر عملکرد موتورخانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر فشار آب بالا برود، نه تنها آب به نقطه جوش می‌رسد، بلکه مقدارگازهایی که جذب می‌کند نیز، افزایش می‌یابد. گازهای جذب شده قبل از حل شدن در آب حجمی ندارند، اما پس از حل شدن در آب و جدا شدن مجدد از آب حجم خواهند داشت و به شکل حباب در می‌آیند. آب برای حفظ تعادل مجدداً این حباب‌ها را جذب می‌کند و به این ترتیب، این حباب‌ها در مسیر لوله‌ها و گرمایش قررا می‌گیرند.
گازهایی که وارد سیستم گرمایش مرکزی یا موتورخانه می‌شوند، اکسیژن و نیتروژن هستند. این گازها از طریق ریز نشت‌ها، مخازن انبساط و نقاط اتصال وارد منبع دو جداره موتورخانه می‌شوند.
نیترژن باعث خوردگی نمی‌شود، اما در شوفاژها و موتورخانه نویز ایجاد می‌کند. اکسیژن نیز با قطعات داخلی موتورخانه واکنش داده و باعث خوردگی آن‌ها می‌شود. همچنین ورود اکسیژن بر عملکرد اجزا تأثیر می‌گذارد و راندمان را پایین می‌آورد. در چنین حالتی گفته می‌شود که منبع دوجداره دچار هوا گرفتگی شده است.

گرفتگی هوا در منبع دو جداره موتورخانه چیست؟
گرفتگی هوا در منبع دو جداره موتورخانه چیست؟

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : موتورخانه بهتر است یا پکیج

چرا باید به هواگیری منبع دو جداره موتورخانه اقدام کنیم؟

اگر هواگیری به موقع انجام نشود، این امکان وجود دارد که بر مقدار گرمایش موتورخانه تأثیر بگذارد. در صورتی که متوجه شدید گرمایش کاهش یافته یا چند شوفاژ گرم و ما باقی سرد هستند یا از شوفاژها صدای کوبیدن می‌آید، احتمال زیاد وقت آن است که هواگیری منبع دو جداره موتورخانه را انجام دهید.
هواگیری مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت:
⦁ با هواگیری سرو صدای موتورخانه به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
⦁ بازده موتورخانه افزایش یافته و انتقال گرما بهتر انجام خواهد شد.
⦁ این کار تأثیر بسیاری زیاد بر عملکرد صحیح سیستم دارد و از آسیب جدی به سیستم موتورخانه جلوگیری می‌کند.
⦁ در صورت هواگیری به موقع از انسداد مسیرهای آب گرم جلوگیری می‌کنید.

منبع دو جداره موتورخانه
منبع دو جداره موتورخانه

روش‌های هواگیری منبع دو جداره موتورخانه

هواگیری به روش دستی

یکی از روش‌های رایج هواگیری منبع دو جداره موتورخانه، هواگیری به روش دستی است. این روش کاملاً به تخصص و مهارت فردی که هواگیری را انجام می‌دهد، بستگی دارد. با این حال، می‌توان گفت هواگیری به صورت دستی، موقتی است و بعد از چند مدت مجدداً باید سیستم هواگیری شود.
برای هواگیری به روش دستی باید شیری را که در بالای منبع دو جداره تعبیه شده باز کنید. وقتی این کار را انجام دهید، شاهد خارج شدن آب خواهید بود که با فشار زیادی از مخزنش خارج می‌شود. تا زمانی که آب با فشار زیاد خارج می‌شود صبر کنید تا آب به اندازه کافی خارج شود.
برای این که بفهمید زمان بستن شیر کی فرا می‌رسد، باید به جریان و فشار آب توجه کنید، زمانی که فشار آب به مقدار ثابت و یکنواختی رسید، یعنی زمان بستن شیر است.
در این حالت کار شما تمام شده است و با فشار زیاد آب، هواگیری نیز انجام می‌شود. اما این روش هواگیری با توجه به این که آب داغ با فشار زیاد از شیر خارج می‌شود، خطرناک است، نباید توسط افراد بی‌تجربه و ناشی انجام شود.
همچنین در این روش نیاز است تا به صورت دوره‌ای و مرتب مثلاً هر 6 ماه یک بار این کار انجام شود تا سیستم عملکرد و راندمان خود را از دست ندهد.

هواگیری به روش دستی
هواگیری به روش دستی

هواگیری به روش اتوماتیک

با توجه به این که با روش دستی، تمام حباب‌های گاز خارج نم‌شود، و این راه حل موقتی است، بهتر است از روش اتوماتیک استفاده کنید. در این روش از یک هواگیر استفاده می‌شود. این هواگیر به صورت اتوماتیک و به طور مداوم حباب‌های کوچک و بزرگ هوا را از آب جدا می‌کند، و به این ترتیب، می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات در سیستم جلوگیری کند.

نمونه هواگیر اتوماتیک
نمونه هواگیر اتوماتیک

استفاده از هواگیر در موتورخانه جدید یا قدیمی

اگر به تازگی تصمیم به نصب منبع دوجداره موتورخانه گرفته‌اید، بهتر است در همان ابتدا از هواگیر برای هوازدایی اتوماتیک استفاده کنید. در این صورت با این کار از بروز انواع مشکلات مانند کثیف‌ شدن راه‌های ارتباطی با شوفاژ و.. جلوگیری می‌شود.
اما اگر سیستم شما قدیمی است نیز می‌توانید از هواگیر برای رفع مشکلات مربوط به حباب‌های هوا استفاده کنید. در این حالت، تنها از بروز مشکلاتی که در آینده بر اثر هواگرفتگی ایجاد خواهد شد را برطرف می‌کند و مشکلاتی که قبل از نصب هواگیر وجود داشتند، به قوت خود باقی خواهند ماند.

محل دقیق نصب هواگیر

بهتر است هواگیر در جایی نصب شود که گرم‌ترین نقطه سیستم و جایی باشد آب از دیگ بخار خارج می‌شود. برخی از انواع هواگیرها هستند که قابلیت نصب به صورت افقی، عمودی و مورب را دارند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر منبع دوجداره موتورخانه

چرا باید هواگیری منبع دو جداره را به افراد متخصص بسپاریم؟

هواگیری منبع دو جداره موتورخانه حساسیت و دقت خاصی را می‌طلبد. اگر بدون هیچ آمادگی و تجربه کافی این کار را انجام دهید، امکان سوختگی شدید وجود دارد. همچنین قبل از این که هواگیری به صورت دستی انجام شود، باید کلیه اتصالات و لوله‌های موتورخانه بررسی شوند. بهتر است قبل از راه اندازی موتورخانه با شروع فصل گرما، یک متخصص تمامی موارد را بررسی کند و قبل از روشن کردن آن، مشکلات آن را برطرف کند.

سخن آخر

یکی از عوامل مهمی که بازده انرژی را در موتورخانه‌ها افزایش می‌دهد و به بهبود گرمایش کمک می‌کند، هواگیری منبع دوجداره موتورخانه است. با این کار جلوی بسیاری از آسیب‌های احتمالی به موتورخانه در آینده گرفته می‌شود. اگر با شروع فصل گرما مشاهده کردید که شوفاژها صدای نا به هنجاری دارند یا گرم نمی‌شوند یا برخی شوفاژها گرم و برخی سرد هستند، با متخصصان گروه مشاوران سانتی گراد تماس بگیرید تا هرچه سریع‌تر مشکل را برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp