هواگیری فن‌کویل سقفی توکار | هواگیری فن‌کویل ، از ضروری‌ترین کارها در هنگام تعمیر فن‌کویل و سرویس آن است که برای جلو‌گیری از مشکلات بوجود آمده در هنگام استفاده، لازم است انجام شود. نحوه‌ی هواگیری فن‌کویل بسیار دارای اهمیت است و بر عملکرد و راندمان دستگاه تاثیر فراوانی دارد. ما در این محتوا به طور اخص به موضوع هواگیری فن کویل سقفی توکار پرداخته‌ایم.

فن‌کویل‌ها از جمله دستگاه‌های تهویه مطبوعی هستند که می‌توان از آنها، هم برای گرمایش و هم برای سرمایش استفاده کرد. با توجه به مزایای مختلف این دستگاه از جمله: کنترل خوب دمای محیط، کم صدا یا بی صدا بودن آن و کنترل مستقل هر واحد، جایگزین مناسبی برای رادیاتورها هستند. فن‌کویل‌ها دارای انواع گوناگون هستند ولی مسئله هواگیری در همه آنها کم‌و‌بیش مشابه است. در مقاله زیر به نحوه‌ی هواگیری فن‌کویل سقفی توکار و اهمیت و آموزش آن می‌پردازیم.

هواگیری فن کویل سقفی توکار

هواگیری فن‌کویل سقفی توکار

بهتر است در ابتدا فهرستی از مواردی را که در این محتوا به آن پرداخته می‌شود، آورده شود:

 • علت اهمیت هواگیری فن‌کویل
 • مشکلات بوجود آمده در صورت عدم هواگیری فن‌کویل
 • چگونگی عملکرد فن‌کویل و آشنایی با اجزای آن
 • نکات مهم و کاربردی در هواگیری فن‌کویل سقفی توکار
 • مزایای هواگیری فن‌کویل
 • طریقه‌ی هواگیری فن‌کویل سقفی توکار

علت اهمیت هواگیری فن‌کویل

گرمایش و سرمایش و ایجاد هوای مطبوع در فن‌کویل‌ها، به کمک یک کویل حرارتی انجام می‌شود که در دستگاه تعبیه شده است. در فن‌کویل‌ها، حرارت آب سرد وارد شده به سیستم، جذب شده و هوای خنک به محیط انتقال می‌یابد و بر عکس. پس باید قبل از راه‌اندازی مجدد دستگاه، برای اینکه این مراحل به درستی انجام شوند، عملیات هواگیری فن‌کویل انجام شود.

عمل هواگیری فن‌کویل سقفی توکار، و به طور کلی همه‌ی مدل‌های فن‌کویل، در نحوه‌ی عملکرد صحیح و به تبع آن، بالا بردن راندمان دستگاه، تاثیر مستقیم و مطلوبی دارد. ورود هوا به کویل در سیستم عملکردی دستگاه، اختلال ایجاد می‌کند و عمل گرمایش و سرمایش آن دستگاه با مشکل روبرو می‌شود.

مشکلات بوجود آمده در صورت عدم هواگیری فن کویل

شاید این پرسش برایتان بوجود آید که، ورود مقداری هوا به کویل حرارتی دستگاه فن کویل، باعث بروز چه مشکلی می‌شود و چرا باید عمل  هواگیری فن کویل سقفی تو‌کار و یا دیواری، در زمانهای مشخص و به‌صورت مداوم انجام شود؟

بهبود عملکرد و کارایی دستگاه، بهترین و کاملترین پاسخ به این سوال است.

در زمان شروع به کار فن‌کویل، باید، آب یا بخار آب بصورت کامل در داخل آن جریان داشته باشد. (در برخی موارد از مایعات دیگری مانند: ترکیبات فریونی استفاده می‌شود.)  اگر به هر دلیلی، مانند سوراخ شدن کویل و یا بخش‌های دیگر دستگاه، جریان هوا به درون کویل راه یابد، می‌تواند جریان سیال را مختل کند. بروز این مسئله ابتدا باعث کند شدن جریان سیال موجود در فن‌کویل می‌شود ولی به مرور زمان مشکلات دیگری از جمله: رسوب زدگی کویل، خوردگی سطوح فلزی کویل و در برخی موارد رخ دادن واکنش شیمیایی را بوجود می‌آورد که با توجه به این نکته که، جریان آب جاری در کویل معمولا آب شهریست و این آب دارای املاح معدنی فراوانی است، بروز این مشکل عجیب نیست. عوامل ذکر شده ابتدا باعث افت عملکرد دستگاه می‌شوند و در طولانی مدت، منجر به از کار افتادن کل سیستم می‌شوند.

چگونگی عملکرد فن کویل و آشنایی با اجزای آن

برای درک بهتر عمل هواگیری فن‌کویل سقفی توکار و دیگر انواع آن، لازم است تا شناخت نسبی از این دستگاه داشته باشیم. تقریبا تمام فن کویل‌ها با وجود مدل‌ها و انواع گوناگونی که در بازار از آنها موجوداست، دارای ساختمان ثابتی هستند و به یک شکل طراحی شده‌اند. به طور کلی فن کویل‌ها از دو بخش تشکیل شده‌اند:

 1. بخش اول بخش فن دستگاه است که وظیفه‌اش مکش جریان هوا و پرتاب هوای مکیده شده به داخل اتاق است.
 2. بخش دوم کویل دستگاه است که وظیفه‌اش انتقال حرارت است. ادغام این دو بخش با همدیگر در کنار برخی تجهیزات فنی مهندسی، گرمایش و سرمایش محیط را امکان پذیر می‌کنند.

هواگیری فن کویل سقفی

نکات مهم و کاربردی در هواگیری فن کویل سقفی توکار

 • در بعضی مواقع جریان آبی که از فن کویل خارج می‌شود، بصورت پایدار نیست و این مسئله احتمالا به دلیل رسوب زدگی و مسدود شدن کویل حرارتی است. در چنین مواقعی باید داخل کویل به کمک تعمیرکار با اسید غلیظ شست‌وشو داده شود.
 • اگر پس از هواگیری فن‌کویل در عملکرد دستگاه بهبودی حاصل نشد، امکان دارد مشکل از جای دیگر باشد مثلا: فن دستگاه درست کار نکند یا مسیر کویل مسدود شده باشد.
 • هواگیری فن‌کویل، درمدلهایی که شیر هواگیری ندارند، به وسیله باز کردن پیچ انجام می‌شود و هنگام نصب دستگاه باید توجه داشته باشید تا پیچ در مکان قابل دسترس باشد.
 • در مدلهایی که دارای شیر هواگیری هستند، هواگیری فن‌کویل سقفی توکار و یا دیواری به دو شکل اتوماتیک و دستی انجام می‌شود.
 • شیر هواگیری در بعضی از مدلهای فن‌کویل، روی هر دو شیر اصلی کویل حرارتی دستگاه نصب شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: اسیدشویی فن کویل چیست و چگونه به کولر کمک می‌کند؟

مزایای هواگیری فن‌کویل

از مهمترین مزیت‌های فرایند هواگیری فن‌ کویل، افزایش راندمان دستگاه و به تبع آن افزایش طول عمر دستگاه است. همچنین انجام این عمل مانع از بوجود آمدن بسیاری از مشکلات احتمالی دستگاه در آینده می‌شود.

طریقه هواگیری فن کویل سقفی توکار

در قدم اول باید اطمینان حاصل کنیم که آب در کویل حرارتی جریان دارد. سپس به سراغ یافتن شیر هواگیری و یا پیچ دستگاه می‌رویم و به آرامی آن را باز می‌کنیم.

معمولا با باز کردن پیچ، آب از لوله‌های کویل دستگاه تخلیه می‌شود. برای اطمینان از جریان آب، می‌توانیم لوله ها را لمس کنیم. بعد از اینکه شیر را باز کردیم، تا پایدار شدن جریان آب خروجی باید صبر کنیم. پس از آن، با دقت و به آرامی شیر هواگیری دستگاه بسته می‌شود. برای اینکه از ریختن آب به محیط اطراف جلوگیری کنیم، از شیلنگ یا سطل برای انتقال آب استفاده می‌کنیم. ممکن است در مواردی جریان آب پایدار نشود در این‌صورت، امکان رسوب گرفتگی یا مسدود شدن لوله‌های کویل وجود دارد که با سپردن آن به تعمیر‌کار متخصص این مشکل حل می‌شود.

در پایان

در صورتی که مایل به بهره‌وری حداکثری از فن‌کویل خود هستید، بهتر است قبل از راه اندازی مجدد یک فن‌کویل، عمل هواگیری انجام شود زیرا عدم هواگیری فن‌کویل، مشکلاتی مانند: خوردگی لوله‌ها و یا رسوب‌زدگی آنها را بوجود می‌آورد و روی عملکرد دستگاه اثر منفی می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp