هواساز هایژنیک یا آنتی باکتریال چیست؟ یک یونیت هواساز معمولاً یک جعبه فلزی بزرگ است که شامل یک فن دمنده، عناصر گرمایش یا خنک کننده، باکس یا محفظه های فیلتر، جاذب صدا و دمپرها می شود. هواساز معمولاً به یک سیستم تهویه کانالی متصل می شوند که هوای مطبوع را در ساختمان توزیع می کند .

این یونیت های هواساز که زمانی لوکس به حساب می آمد، اکنون یک نیاز ضروری است و به ما امکان می دهد خانه ها، محل کار، بیمارستان ها، مراکز دیتا سنتر، آزمایشگاه ها و سایر ساختمان های حیاتی برای اقتصاد و زندگی روزمره خود را خنک کنیم.

هواساز هایژنیک
هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک برای چه منظوری به کار گرفته می شود؟

ساختار و اجزای هواساز هایژنیک با سیستم های دیگر متفاوت است. یونیت های هواساز هایژنیک در اتاق‌های عمل جراحی، اتاق‌های تمیز، مراکز غذایی، دارویی و در مکان‌های مشابهی که شرایط حساس استریل مورد نیاز است استفاده می‌شوند. هوای عرضه شده توسط هواساز هایژنیک برای کنترل شرایط بد هوایی اتاق به کار گرفته می شود، با هدف نهایی ایجاد محیطی که سطوح بالاتری از بهداشت را ارتقا دهد و در عین حال مانع رشد و گسترش باکتری ها شود.

انتخاب صحیح یک هواساز مستلزم پاسخگویی به سؤالات دیگری از جمله چه قابلیت هایی دارد؟ یا آیا مناسب محیط است؟ تنها پس از ایجاد این محدودیت های اساسی پروژه می توان هنر ارزیابی و انتخاب یک سیستم هواساز (AHU) را آغاز کرد.

هواساز آنتی باکتریال
هواساز آنتی باکتریال

تفاوت های اصلی بین هواساز معمولی و هواساز ( Hygienic ) عبارتند از:

– تفاوت اصلی هواساز هایژنیک در مقایسه با هواساز معمولی در قسمت فیلتر این هواساز است که هواساز هایژنیک علاوه بر سایر فیلتر ها از فیلتر هپا با قابلیت جذب 0.3 درصد به همراه لامپ یووی می باشد.

– جنس بدنه استیل و سطوح فوق العاده صاف برای جلوگیری از رطوبت و رشد باکتری ها.

– ساختار و پوشش کروم بر روی استیل در بنه این هواساز ها و ایجاد اکسید کروم از ارتباط فلز با هوا جلوگیری می کند و مانع ایجاد زنگ زدگی می شود

– درزبندی ها در هواساز هایژنیک به صورتی انجام می شود که امکان نفوذ ذرات و گرد و غبار به حداقل ممکن می رسد و این عایق بندی در مقایسه با هواساز معمولی خیلی دقیق تر انجام می شود

– در هواساز هایژنیک از پلاگ فن ها استفاده می شود به دلیل عدم وجود تسمه و یاتاقان و نیاز به روغن کاری که باعث جذب آلودگی می شود.

– در هواساز هایژنیک گوشه های هواساز به منظور جلوگیری از تجمع باکتری و مواد آلاینده به صورت گرد ساخته می شود.

هواساز
هواساز

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : بررسی ساختار هواساز

هواساز هایژنیک چگونه شرایط بهداشتی را در اتاق های فرآوری مواد غذایی ارتقا می دهند؟

پزشکان و پرستاران نهایت تلاش را انجام می دهند تا بیمار دچار عفونت نشود زیرا در اتاق‌های عمل، سیستم ایمنی افراد بیمار در ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارد و بدن شما را در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر عفونت‌های موجود در هوا آسیب‌پذیر می‌کند. و یا تولیدکنندگان مواد غذایی سخت کار می کنند تا مطمئن شوند که محصولی که تولید کردند سالم و بدون هیچگونه آلودگی و ایمن است. از بین بردن آلودگی مواد غذایی و محیط اتاق عمل در بیمارستان ها  به هوای وارد شده به این محیط ها بستگی دارد.

هواساز هایژنیک ، سیستم‌های مدیریت هوای تبرید صنعتی سفارشی‌سازی شده‌اند که هوای تمیز، فیلتر شده و مطبوع را به اتاق‌های فرآوری مواد غذایی و بیمارستانی عرضه می‌کنند. هوای عرضه شده توسط هواساز هایژنیک برای کنترل آلودگی هوایی اتاق استفاده می شود، با هدف نهایی ایجاد محیطی که سطوح بالاتری از بهداشت را دارند و در عین حال مانع رشد و گسترش باکتری ها شود.

ساختمان کلی هواساز
ساختمان کلی هواساز

ساختمان کلی هواساز

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر هواساز بیمارستانی

عملکرد هواساز هایژنیک به چه صورت است؟

  • هوای تازه و هوای بیرون را فیلتر اولیه می کند تا آلاینده ها را از هوای ورودی پاک کند.
  • فیلتراسیون، طبقه‌بندی اماکن و استفاده از فیلترهای هپا در مکان‌هایی که بیشترین احتمال آلوده شدن را دارند.
  • برای جلوگیری از رشد باکتری ها، دمای اتاق را تنظیم میکند و همچنین  بررسی جریان هوا و سرعت هوا در اتاق های مورد نیاز با در نظر گرفتن موقعیت بیماران.
  • کنترل رطوب هوا به منظور جلوگیری از ایجاد آلودگی و از بین بردن فرصت  گسترش باکتری و میکروب ها
  • استریل کردن سطوح هواساز و همچنین کویل های گرمایشی و سرمایشی با استفاده از لامپ یووی
هواساز بیمارستانی
هواساز بیمارستانی

هواساز بیمارستانی

چکیده مقاله هواساز هایژنیک

در این مقاله سعی شده است تا جنبه های مختلفی از اجزا و نحوه عملکرد هواساز هایژنیک بیمارستانی که باید در نظر گرفته شود و تجهیزات لازم برای اجرای نصب در این ساختمان که برخی از این تجهیزات بسیار دارای اهمیت هستند را به صورت غیر جامع فهرست کنیم هواساز هایژنیک را می توان در محیط های بیمارستانی وکلین روم ها و مراکزی که نیاز به هوای ایزوله کنترل شده نصب کرد.

بدیهی است که این هواساز ها به دلایل ایمنی هم برای افرادی که در آنجا کار می کنند و هم برای بیماران و تجهیزات فنی و ماشین آلات مورد استفاده اهمیت بیشتری می یابد. جنبه های مربوط به ، نگهداری و تعمیر هواساز به طور کلی، فیلتراسیون و تهویه با جزئیات بیشتر در مقاله های دیگر سایت توضیح داده شده است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واحدهای هواساز هایژنیک ، با تیم ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp