نصب داکت اسپلیت | داکت اسپلیت‌ها نوعی از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که هم قابلیت ایجاد سرمایش و هم قابلیت ایجاد گرمایش دارند. به همین دلیل به خصوص در ساختمان‌های بزرگ استفاده از داکت اسپلیت طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به این که داکت اسپلیت‌ها کانالی هستند و هر کانال وارد یک اتاق یا فضا می‌شود، نحوه نصب آن‌ها با مینی اسپلیت‌ها یا اسپلیت‌های بدون کانال قدری متفاوت است. در این مقاله به بررسی شرایط نصب داکت اسپلیت و نکاتی می‌پردازیم که یک نصاب داکت اسپلیت در هنگام نصب باید به آن توجه کند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید و در صورت نیاز به سرویس داکت اسپلیت خود با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

داکت اسپلیت

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: داکت اسپلیت چیست؟

مراحل قبل از نصب داکت اسپلیت

آماده سازی محیط برای نصب

قبل از شروع نصب، باید محیط خانه را برای نصب دستگاه آماده کرد. با وجود این‌که نصاب داکت اسپلیت تمام تلاشش را می‌کند تا گرد و خاک روی فرش و محیط خانه نریزد، با این حال ریختن گرد و غبار در هنگام نصب، امری عادی است. بنابراین، قبل از شروع به کار نصاب، وسایل منزل را بپوشانید به طوری که گرد و غبار روی آن‌ها نشیند.

در نظر گرفتن مکان نصب یونیت خارجی داکت اسپلیت و کنترلرها

قبل از نصب یونیت خارجی داکت اسپلیت، در مورد مکان نصب آن تصمیم بگیرید و مکانی را برای آن آماده کنید. توجه داشته باشید که مکانی که برای نصب یونیت خارجی در نظر می‌گیرید، دور از نور مستقیم خورشید و مسیر گرد و خاک باشد.

همچنین با توجه به سرو صدای یونیت خارجی داکت اسپلیت‌ها، محل نصب آن‌ها باید دور از اتاق خواب، منزل همسایه و محل استراحت باشد. یونیت خارجی نباید در نزدیکی مواد اشتعال‌زا و سمی قرار داشته باشد.

غیر از این شرایط، با توجه به طول کانال‌ها و لوله‌های استفاده شده برای نصب داکت اسپلیت، نصاب ممکن است مکان دیگری را برای یونیت خارجی در نظر بگیرد. با این حال، موارد فوق نیز برای نصب یونیت خارجی باید رعایت شوند.

برای قرار دادن کنترلرها در محیط منزل هم از قبل تصمیم بگیرید. گرچه ممکن است با توجه به سیم کشی نصاب مجبور به تغییر محیط آن شود. در نظر گرفتن محدوده‎ای که در آن استفاده از کنترلر برای شما راحت‌تر است به راحتی شما در هنگام استفاده از داکت اسپلیت کمک می‌کند.

آماده سازی محیط نصب داکت اسپلیت

شرایط و محل نصب داکت اسپلیت

محل نصب یونیت داخلی و دریچه‌های تهویه هوا

در داکت اسپلیت‌ها، یونیت داخلی در فضای داخلی اتاق نصب نمی‌شود و فقط کانال‌ها یا داکت‌های تهویه دیده می‌شوند. بنابراین، در نظر گرفتن مکان مناسبی برای یونیت داخلی و دریچه‌های تهویه هوا اولین قدم‌های کار نصب داکت اسپلیت است. نصاب داکت اسپلیت، ابتدا با بررسی جزئیات و مکان مناسب در سقف شما شروع می‌کند تا چیدمان‌ها و محل نصب دقیق دریچه‌های تهویه هوا را بیابد. بعد از انتخاب محل دقیق، سقف در آن قسمت سوراخ می‌شود تا دریچه‌های عبور هوا در آن کار گذاشته شود. برای این کار نصاب با شما مشورت می‌کند تا رضایت شما از نحوه کار او جلب شود.

محل نصب یونیت داخلی و دریچه‌های تهویه هوامحل نصب یونیت داخلی و دریچه‌های تهویه هوا

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: انتخاب بهترین محل نصب داکت اسپلیت

نصب یونیت داخلی

با توجه به شرایط خاص نصب یونیت داخلی در داکت اسپلیت‌ها برروی سقف، یونیت داخلی به سه قسمت تقسیم می‌شود تا در سقف قرار گیرد.

 • پلنوم اختلاط هوا : این قسمت بخش مهمی از یونیت داخلی را تشکیل می‌دهد. کار این قسمت ترکیب هوای تازه با هوای خروجی برای رسیدن به حداکثر راندمان است. برای این که ترکیب هوا به درستی انجام شود از مجموعه‌ای از دمپرها استفاده می‌شود.
 • دک فن(Deck fan )
 • واحد فن کویل

نصاب در زمان کندن سقف برای قرار دادن دریچه هوای برگشتی باید اندازه آن را طوری در نظر بگیرد که کاملا ًبا دریچه‌های مورد نظر هم اندازه باشد. همچنین با توجه به بزرگی یا کوچکی و سایر شرایط هر اتاق، ابعاد آن را تغییر دهد.

نصب یونیت داخلی

در هنگام نصب یونیت داخلی آن را طوری روی سقف قرار دهید که از ارتعاشات و لرزش یونیت داخلی تا حد امکان جلوگیری شود. پس از این کار، از سینی ایمنی برای تخلیه میعانات زیر یونیت داخلی استفاده کنید تا مایع‌های اضافی از طریق آن خارج شود. سپس، مسیر خروج میعانات را به سمت ناودان هدایت کنید تا آب از طریق ناودان از سینی تخلیه خارج شود.

نصب یونیت خارجی

نصب یونیت خارجی

پس از یافتن مکان دقیق یونیت خارجی با توجه به طول لوله‌های انتقال هوا، شرایط گرد و غبار و… یونیت خارجی را در موقعیتش قرار داده و لوله‌های تبرید و اتصالات برق را از یونیت خارجی تا یونیت داخلی اجرا کنید. سپس از مدار الکتریکی 32 آمپر برای اتصال یونیت خارجی به تابلو برق استفاده کنید. نصب داکت اسپلیت

نصب یونیت خارجی

نصب داکت‌های تهویه هوا نصب داکت اسپلیت

برای نصب دیفیوزرها به تعداد و اندازه کافی سوراخ‌هایی ایجاد کنید تا بتوانید دیفیوزرها را در مکان درست نصب کنید. این دیفیوزرها هوا را در محیط اتاق پخش می‌کنند.

نصب داکت‌های تهویه هوا

نصب داکت‌های تهویه هوا

بعد از این مرحله از نصب داکت اسپلیت ، داکت‌ها یا کانال‌ها را در سقف قرار داده و آن‌ها را به دیفیوزرها متصل کنید و از آن‌جا این داکت‌ها را به پلنوم اختلاط هوا در یونیت داخلی متصل کنید تا به خوبی داکت‌ها در محیط‌های مختلف نصب شوند و عمل تهویه هوا به درستی صورت بگیرد.

نصب داکت ها برای اتاقهای مختلف

نصب داکت‌ها برای اتاق‌های مختلف

داکت اصلی که به پلنوم اختلاط هوا در یونیت داخلی متصل شده استداکت اصلی که به پلنوم اختلاط هوا در یونیت داخلی متصل شده است

سپس، داکت هوای برگشتی از یونیت داخلی به جعبه هوای برگشتی متصل می‌شود که بالاتر از دریچه‌های سقف قرار گرفته تا فرآیند نصب داکت‌ها و تهویه هوا تکمیل گردد.

نصب کابل‌ها

در ادامه بحث نصب داکت اسپلیت ، بعد از نصب موفقیت آمیز داکت‌ها، نوبت نصب کابل‌ها برای سیستم کنترل است. کابل‌های کنترل به سمت موتورهای زون کشیده ‌شوند. همچنین کابل‌ها ازکنترل‌کننده‌های دیواری به سمت یونیت داخلی نیز باید کشیده شوند تا بتوان از طریق آن‌ها یونیت داخلی را کنترل کرد.

نصب داکت اسپلیت

راه اندازی

بعد از نصب داکت اسپلیت، نوبت راه اندازی است تا نصاب داکت اسپلیت مطمئن شود سیستم به درستی کار می‌کند. این مرحله از مهم‌ترین مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت است و باید موارد زیادی بررسی گردد.

نکات مهم نصب داکت اسپلیت (یونیت داخلی)

 • با توجه به اینکه یونیت داخلی داکت اسپلیت نیز دارای کمی سرو صداست، بهتر است در نزدیکی اتاق خواب و یا محل استراحت شما نصب نشود. همچنین یونیت داخلی نباید در سقف سرویس بهداشتی، حمام و اتاق نشیمن نصب شود.
 • پایه‌ای که یونیت داخلی روی آن نصب می‌شود باید طوری انتخاب شود که تحمل وزن یونیت داخلی را داشته باشد.
 • توجه داشته باشید که نباید دریچه‌های ورودی و خروجی هوا مسدود شوند و شرایط مسدود شدن آن‌ها نباید وجود داشته باشد تا گردش هوا به بهترین نحو ممکن صورت گیرد.
 • اتصالات لوله‌ها را با مواد عایق بپوشانید تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.
 • یونیت داخلی باید به صورت افقی نصب شود. از نصب آن به صورت عمودی پرهیز کنید. اگر برای نصب یونیت داخلی از آویز استفاده می‌کنید به چهار آویز نیاز دارید که هر کدام چهار برابر وزن یونیت داخلی را بتواند تحمل کند.
 • یونیت داخلی نباید در مکانی که رطوبت دارد یا حشرات یا حیوانات موذی می‌توانند به داخل آن بروند، نصب شود.

نکات مهم در نصب داکت اسپلیت (یونیت خارجی) 

 • مکان قرارگیری یونیت خارجی داکت اسپلیت باید ثابت و بدون هیچ گونه لغزشی باشد.
 • برای کاهش طول لوله‌ها و مقدار خمیدگی آن‌ها تا حد امکان سعی کنید یونیت داخلی و یونیت خارجی به هم نزدیک باشند. این نزدیکی راندمان کار را نیز افزایش می‌دهد و از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند.
 • درگاه ورودی و خروجی یونیت خارجی به هیچ عنوان نباید مسدود شود.
 • یونیت خارجی را در مکانی نصب کنید که رطوبت به آن نرسد.
 • یا توجه به ورود و خروج هوا و تأثیر آن روی عملکرد داکت اسپلیت، یونیت خارجی را به دیوار نچسبانید و مقداری از آن فاصله دهید.

نکات مهم اتصال لوله‌های مبرد

 • طول لوله اتصال، اختلاف ارتفاع یونیت داخلی و خارجی، تعداد خم‌ها، قطر خم‌ها، حداکثر طول لوله‌های مبرد و… را طبق شرایط سازنده در نظر بگیرید.
 • توجه داشته باشید که لوله‌های اتصال نباید در حین اجرا، چروکیده شوند و دچار خمیدگی‌های متعدد باشند.
 • لوله‌های اتصال نباید به طور مکرر کشیده شوند.
 • تا طول 5 متر مبرد موجود در داکت اسپلیت برای خنک‌کنندگی یا گرمادهی مناسب کافی است، اگر طول لوله‌ها بیشتر از 5 متر باشند نیاز به مبرد مکمل اضافی است.
 • اگر اختلاف ارتفاع یونیت داخلی و خارجی بیتر از 4 متر باشد، برای هر 4 متر اختلاف ارتفاع باید از یک روغن گیر استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: گرمایش داکت اسپلیت

نکات مهم سیم‌کشی در نصب داکت اسپلیت

 • تمامی اتصالات مدار داکت اسپلیت باید توسط برقکار ماهر انجام شود.
 • یونیت‌ها باید توسط افراد کار آزموده، اتصال به زمین شوند.
 • از یک کلید اصلی برای قطع برق کل دستگاه استفاده کنید.
 • مشخصات کابل‌ها را مطابق با ظرفیت برق و شرایط نصب دستگاه انتخاب کنید.

سخن آخر

نصب داکت اسپلیت، کاری بسیار تخصصی است و نصاب داکت اسپلیت، باید مهارت و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد. اگر نصب دستگاه به خوبی انجام نشود، دستگاه زودتر از موعد خراب خواهد شد یا راندمان آن کاهش خواهد یافت. گروه مشاوران سانتی گراد با داشتن کارشناسانی خبره و کارآزموده، سال‌ها در زمینه خدمات داکت اسپلیت فعالیت می‌کنند. پس اگر قصد نصب و ذاه اندازی داکت اسپلیت دارید، کافی است با شماره تماس این شرکت تماس بگیرید و کار نصب دستگاه خود را به آن‌ها بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp