نحوه گاز زدن داکت اسپلیت | داکت اسپلیت چیست؟ داکت اسپلیت، یکی از وسایل و تجهیزاتی است که امرزوه به وفور برای سرمایش و گرمایش استفاده می شود. مبرد مورد استفاده در داکت اسپلیت می تواند یکی از انواع مبردهای R22-R410A-R407A باشد. به این مبردها اصطلاحاً گاز گفته می شود. میزان گاز موحود در داکت اسپلیت تاثیر بسیار مهمی بر نحوه عملکرد آن دارد. کاهش فشار گاز داکت اسپلیت می تواند سبب شود که داکت اسپلیت باد خنک ندهد. در این نوشتار قصد داریم به بررسی شارژ گاز داکت اسپلیت و یا اصطلاحاً نحوه گاز زدن داکت اسپلیت بپردازیم. ولی برای تعمیر فوری داکت اسپلیت با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

چرا داکت اسپلیت گاز کم می کند؟

پکیچ داکت اسپلیت اساساً به طور کامل آب­بند است و باید فاقد هر گونه نشتی باشد. اما وجود نشتی هایی بسیار جزیی از اتصالات داکت اسپلیت، می تواند به مرور زمان باعث شود که گاز داکت اسپلیت کم شود. افت میزان گاز داکت اسپلیت باعث می شود که داکت اسپلیت عملکرد مناسبی نداشته و باد خنک به محیط تزریق نکند. در این شرایط باید اقدام به گاز زدن داکت اسپلبت نمایید. اما قبل از گاز زدن داکت اسپلیت باید محل نشتی گاز را پیدا کرده و آن را برطرف نمایید. برای تعیین محل نشتی گاز می توانید از کف آب صابون استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : مرسوم ترین مشکلات داکت اسپلیت

چقدر گاز باید به داکت اسپلیت تزریق کنیم؟

میزان گاز مورد نیاز هر کولر اسپلیت بر روی تجهیز و یا کاتالوگ آن درج شده است. توجه داشته باشید که برای هر داکت اسپلیت حدود 5 متر لوله در نظر گرفته شده است. که میزان گاز توصیه شده بر اساس این میزان لوله کشی است. در صورتی که بخواهید طول لوله کشی داکت اسپلیت را تغییر دهید، به ازای هر متر طول لوله باید 20 گرم گاز را کم و یا زیاد کنید.

برای آگاهی از میزان گاز مورد نیاز سیستم، بهترین روش این است که میزان گاز تزریقی به داکت اسپلیت را وزن کنید. برای این منظور می توانید از یک ترازو کمک بگیرید. به این ترتیب که کپسول گاز را بعد از نصب اتصالات تزریق گاز داکت اسپلیت، بر روی ترازو قرار داده و افت وزن آن را اندازه گیری کنید.

روش دوم برای آگاهی از میزان گاز زدن داکت اسپلیت این است که گاز زدن داکت اسپلیت را تا میزانی که آمپر آن با آمپر قید شده بر روی تجهیز برابر شود، ادامه دهید.

نحوه گاز زدن داکت اسپلیت – نحوه شارژ گاز داکت اسپلیت

برای گاز زدن  یا شارژ گاز داکت اسپلیتی که فاقد گاز است، قبل از هر چیزی باید هوای درون سیستم را به کمک پمپ وکیوم تخلیه کنید. برای این منظور باید یک گیچ دوقلو به همراه شلنگ های مخصوض گاز زدن داکت اسپلیت تهیه کنید. همانطور که در شکل مشخص است، در هر گیج دو قلو سه روزه برای اتصال شلنگ وجود دارد. شلنگ وسطی را به پمپ وکیوم متصل کنید.

نحوه گاز زدن داکت اسپلیت

شلنگ های قرمز و آبی را به ترتیب به نقاط پر فشار و کم فشار داکت اسپلیت وصل کنیم. توجه داشته باشید که در هر داکت اسپلیتی اتصال خاصی برای نصب این شلنگ ها در منطقه کم فشار و فشار بالای داکت اسپلیت تعبیه شده است.

گاز زدن داکت اسپلیت

زمانی که شلنگ ها را به داکت اسپلیت متصل کردید از باز بودن شیرهای گیچ دوقلو مطمئن شوید. پمپ وکیوم را روشن کنید.

تزریق گاز داکت اسپلیت

وکیوم را تا زمانی که گیچ عدد 30 را مطابق شکل زیر نشان دهد، ادامه بدهید.

 گاز داکت اسپلیت

بعد از اینکه مطمئن شدید هیچ گونه هوایی در سیستم وجود ندارد می توانید تزریق گاز را شروع کنید. برای تزریق گاز در شرایطی که کمپرسور خاموش است. شلنگ وسطی گیج دو قلو را به کپسول گاز مورد نظر متصل کنید توجه داشته باشید حتماً باید کپسولی را تهیه کنید که نوع گاز آن مطابق با نوع گاز پیشنهادی سازندگان داکت اسپلیت باشد.

بعد از این که شلنگ وسطی را به کپسول گاز وصل کردید، کپسول را وارونه کنید و بر روی یک ترازو قرار دهید. زمانی که کپسول را وارونه می کنید، مایع مبرد در قسمت شیر خروجی کپسول تجمع پیدا می کند. از بسته بودن شیر فشار پایین گیچ دو قلو مطمئن شوید. شلنگ قرمز رنگ را که به گیج پر فشار متصل است را به خروجی کندانسور داکت اسپلیت متصل کنید.

در ادامه می توانید شیر کپسول گاز را باز کنید. اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید مشاهده می کند که وزن کپسول بر روی ترازو به سرعت در حال کاهش است. این مطلب نشان دهنده این است که در حال تزریق مایع مبرد به داکت اسپلیت هستید. توجه داشته باشید که وارونه کردن کپسول گاز باعث می شود که تنها مایع مبرد که چگالی بالاتری دارد به داکت اسپلیت تزریق شود. برای گاز زدن داکت اسپلیت به این روش حتماً باید مطمئن شوید که کمپرسور خاموش است و تزریق گاز به داکت اسپلیت، از محل کندانسور انجام می شود. تزریق گاز را تا رسیدن وزن تزریقی به به میزان مورد نظر ادامه دهید.

در صورتی که میزان گاز کاهشی داکت اسپلیت کم باشد و قصد داشته باشید که تنها به میزان ناچیزی تزریق گاز به داکت اسپلیت انجام دهید می توانید این کار را از محل ساکشن کمپرسور انجام دهید. برای این کار در شرایطی که کپسول گاز به صورت ایستاده قرار داده شده و شیر خروجی آن در بالای کپسول قرار دارد. شیر قرمز گیج دوقلو را ببندید و شیر آبی را که شلنگ آن به ورودی کمپرسور نصب است، باز کنید. سپس شیر خروجی کپسول گاز را نیز باز کنید و منتظر بمانید که گاز به سیستم تززیق شود.

نحوه شارژ گاز داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp