مشکلات داکت اسپلیت | یکی از مهمترین اصول مهندسی ساختمان، بهینه سازی فضا و انرژی است. به عبارتی، ساختمانی که بر مبنای اصول پیشرفته مهندسی بنا شده باشد، باید از کوچکترین فضاها بهره برده و میزان هدررفت انرژی را نیز به کمینه برساند. داکت اسپلیت یکی از وسایلی است که همخوانی کاملی با سازه های امروزی دارد.

می دانید داکت اسپلیت چیست؟ بطور ساده، داکت اسپلیت وسیله ای است سرمایشی گرمایشی بدین معنی که دیگر نیازی به تعویض وسایل در فصول سرد و گرم نخواهد بود. علاوه بر آن، برخلاف وسایل گرمایشی و سرمایشی معمول، داکت اسپلیت براحتی در سقف کاذب قابل نصب است و از همین رو از نقطه نظر زیبایی شناختی نیز وسیله ای محبوب است. اما گاهاً پیش می آید که پس از نصب این وسیله با مشکلاتی روبرو می شویم به گونه ای که سرمایش و گرمایش مورد انتظار تأمین نمی شود. در صورت مواجه شدن با مرسوم ترین مشکلات داکت اسپلیت که در ادامه به آن می پردازیم، از کارشناسان خبره و متخصص تعمیر و سرویس داکت اسپلیت ما کمک بگیرید.

عمده ترین مشکلات داکت اسپلیت ها چه مواردی هستند؟

چکه کردن آب از وسیله

این مشکل زمانی رخ می دهد که چگالش آب به درستی صورت نمی گیرد. در واقع در این شرایط در مسیر تخلیه معیانات گازی وسیله (condensate drain line) انسداد ایجاد می شود. چکه کردن آب، علاوه بر اشکال در چگالش آب، ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد.

به عنوان مثال، این احتمال وجود دارد که نصب وسیله به خوبی انجام نشده است. اگر داکت اسپلیت شما بدون انحراف از خط مستقیم نصب شده باشد، سینی مخصوص چکه میعانات (condensate drip tray) سرریز خواهد شد و شما قطرات آب به جای مشاهده در مسیر تخلیه معیانات گازی روی دیوار خواهید دید. علت دیگری نیز که ممکن است منجر به چکه کردن آب شود دستکاری با ترموستات است. در واقع اگر شما ترموستات را بیش از حد پایین بیاورید ممکن است یخی که اطراف سیم پیچ (coil) وجود دارد آب شود. آب شدن یخ اطراف سیم پیچ نیز به نوبه ی خود منجر به آن خواهد شد که سیم پیچ نتواند با سرعت مناسب به میزان آب ورودی واکنش نشان دهد.

نشتی آب از داخل اسپلیت

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر ترموستات داکت اسپلیت

چکه کردن از کولر (refrigerant)

اگر وسیله شما به خوبی محیط اتاق را خنک نمی کند، ممکن است به علت چکه کردن آب از کولر باشد. بطور معمول، چکه را می توان بیرون از وسیله مشاهده کرد بنابراین با کمی جستجو می توانید محل اصلی چکه را پیدا کنید، اما برای اینکار کاملاً مراقب باشید به این دلیل که خطر برق گرفتگی وجود خواهد داشت. اگر سطح خنک کننده (coolant) پایین باشد، شما می توانید آن را دوباره شارژ کنید.

گسترش کپک به درون داکت اسپلیت یکی از مشکلات داکت اسپلیت

بصورت کلی، اگر گسترش کپک تنها محدود به هواگیر (air handler) باشد جای نگرانی نیست. علاوه بر آن، کپک می تواند به آسانی در قسمت پلاستیکی بخش جلویی وسیله ایجاد شود که علت آن حضور معیانات گازی است. اگر وسیله شما به خوبی کار می کند و شما ناگهان متوجه حضور کپک شدید، تنها کافی است که از یک اسپری تمیزکننده خانگی استفاده کرده و با یک دستمال نرم کپک را پاک کنید. اگر کپک به بخشهای مربوط به پروانه (fan) نفوذ کرده باشد، می توانید با استفاده از یک قلم مو آن را تمیز کنید. اما شرایط ممکن است به سرعت تغییر کند اگر لکه های کپک رشد کنند.

به عنوان مثال، وقتی قطرات آب به درون سیستم وسیله نفوذ کنند شما بوی بدی را احساس خواهید کرد که به علت حضور زیاد لکه های کپکی در قطرات آب است. همچنین، این لکه های کپکی از طریق وسیله به دیگر قسمت های ساختمان خواهد رسید و ممکن است بر مشکلات بیفزاید.

خاموش شدن کمپرسور (compressor) به میزان بالاتر از بسامد قابل انتظار

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت آب دادن داکت اسپلیت

خاموش شدن کمپرسور (compressor) به میزان بالاتر از بسامد قابل انتظار

کمپرسور وسیله شما باید با تناوبی خاص روشن و خاموش شود اما گاهی بسامد این عمل بیشتر میشود که ممکن است در نهایت منجر به سوختن کمپرسور یا آسیب به دلیل قطعات وسیله شود. روشن و خاموش شدن با تناوب بالا ابتدا به ساکن در اثر تجمع ذرات گرد و غبار در فیلتر ایجاد شده باشد. اگر فیلتر کثیف باشد، وسیله باید با قدرت بیشتری فعالیت کند تا بتواند هوا را به داخل بکشد. فعالیت با قدرت بالاتر منجر به افزایش بیش از حد دما شده و منجر به خاموش شدن مداوم کمپرسور میشود. بهترین کار جهت جلوگیری از بروز این مشکل بیرون آوردن فیلتر و شستشوی آن با آب است. اگر ماهانه یک بار این کار را تکرار کنید، این مشکل رفع خواهد شد.
علاوه بر چهار مورد فوق، از دیگر مشکلات داکت اسپلیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجمع یخ در سیم پیچ خنک کننده (cooling coil)
  • بوی بد در هنگام روشن کردن وسیله
  • روشن نشدن وسیله
  • ایجاد صدای زیاد توسط بخشی از وسیله که درون ساختمان قرار گرفته است
  • عمل نکردن سازوکار چرخش

عمده ترین مشکلات داکت اسپلیت

امیدوارم با این مقاله کوتاه توانسته باشیم به بخشی از سؤالات شما در ارتباط با عمده ترین مشکلات داکت اسپلیت ها پاسخ داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp