محل نصب چیلر در ساختمان | معمولاً برای تعیین محل نصب چیلر در ساختمان باید به نوع چیلر توجه کرد. از این رو، تیم ما در مقاله پیش رو به بررسی اجمالی انواع چیلر از جمله چیلر تراکمی هوا خنک (Air Cooled Chiller)، چیلر تراکمی آب خنک (Water Cooled Chiller) و چیلر تراکمی تبخیری (Evaporatively Cooled Chiller) پرداخته و بهترین محل نصب برای هر کدام را نیز معرفی کرده است. البته لازم به ذکر است که پس از مشخص نمودن محل نصب چیلر در ساختمان (با توجه به نوع آن) حتماً برای نصب چیلر به سرویس کار چیلر گروه مشاوران سانتیگراد مراجعه نمایید.

محل نصب چیلر تراکمی هوا خنک در ساختمان

چیلرهای تراکمی هوا خنک از رایج‌ترین سیستم‌های خنک کننده در ساختمان به شمار می‌روند که از هوا برای سوخت کندانسور خود استفاده می‌کنند و این یعنی باید در مناطقی نصب شوند که تخلیه گرما حاصل از عملکرد آن مشکل ساز نباشد. پس می‌توان گفت محل نصب اینگونه چیلرها در فضاهای باز و به عبارتی بهترین محل نصب آن در پشت بام ساختمان است. پیش از نصب این چیلر، نکات زیر را در خصوص محل نصب آن در نظر داشته باشید:

  • سطح محل نصب صاف باشد.
  • محل نصب عاری از هرگونه ریز مخروبه ساختمانی باشد.
  • چیلر با دیواره‌های اطراف حداقل یک و نیم متر فاصله داشته باشد.
  • برای قسمت‌هایی که بعداً نیاز به سرویس‌دهی دارند حتماً یک متر فاصله را در نظر بگیرید.

محل نصب چیلر تراکمی هوا خنک در ساختمان-min

محل نصب چیلر تراکمی آب خنک در ساختمان

چیلرهای تراکمی آب خنک اغلب همراه با برج خنک کننده یا سیستم آدیاباتیک استفاده می‌شوند. علت کاربرد برج خنک کننده برای اینگونه چیلرها به این دلیل است تا گرمای حاصل را از ساختمان دفع و خارج کند. چیلر تراکمی آب خنک، آب سرد تولید و آن را در اطراف ساختمان به واحدهای هواساز و واحدهای فن کویل منتقل می‌کند. این واحدها هوا را در داخل ساختمان به گردش در می‌آورند. هوا با فشار به مبدل‌های حرارتی که حاوی آب سرد هستند، وارد می‌شود تا گرمای ناخواسته را قبل از اینکه هوا در سراسر ساختمان پخش شود استخراج کند. پس با توجه به نوع کارکرد اینگونه چیلرها، می‌توان نتیجه گرفت که بهترین محل نصب چیلر در ساختمان، زیرزمین یا پایین‌ترین طبقه ساختمان است. البته لازم به ذکر است که برج‌های خنک کننده چیلر تراکمی آب خنک در پشت بام نصب می‌شوند.

محل نصب چیلر تراکمی آب خنک در ساختمان

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : برج خنک‌کن چیلر

محل نصب چیلر تراکمی تبخیری در ساختمان

چیلرهای تراکمی تبخیری اصولاً از نوع چیلر آب خنک هستند که داخل یک اتاقک قرار گرفته‌اند. واحدهای موجود در اینگونه چیلرها با مرطوب کردن هوا، آن را خنک نموده و سپس رطوبت را تبخیر می‌کنند. به بیان ساده‌تر کندانسور این چیلرها از تبخیر برای خنک‌سازی استفاده می‌کند. این چیلرها نسبت به چیلرهای تراکمی هوا خنک کارایی بیشتر و نسبت به چیلرهای تراکمی آب خنک کارایی کمتری دارند. طبق کارکرد این چیلرها، بهترین محل نصب در ساختمان برای آن‌ها، بیرون از ساختمان است و پیشنهاد می‌شود در فضای باز نصب شوند. از مزایای نصب این چیلرها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ابعاد کوچک‌تر (اشغال فضای کمتر)
  • سهولت نصب
  • عمر طولانی‌تر کمپرسور

محل نصب چیلر تراکمی تبخیری در ساختمان

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت سوختن کمپرسور چیلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp