فشار ساکشن کمپرسور چیست؟

فشار ساکشن کمپرسور | فشار ساکشن اصطلاحی است که برای توصیف فشار گاز مبرد در وروردی کمپرسور یا یخچال به کار میرود. فشار ساکشن یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در فرآیندهای تشخیص تهویه مطبوع و سیستم های تبریدی است. هنگامی که بین فشار ساکشن و فشار تخلیه تعادل وجود داشته باشد، می توان به عملکرد صحیح سیستم اطمینان داشت. در این مقاله به بررسی فشار ساکشن کمپرسور و بررسی فشار ساکشن بال می پردازیم و به طور خلاصه در مورد آن توضیح می دهیم.

 فشار ساکشن کمپرسور

فشار ساکشن کمپرسور

همانطور که ذکر شد، فشار ساکشن به فشار مبرد گفته می شود که در نقطه خروجی از فضای داخلی ساختمان وارد کمپرسور می شود. فشار ساکشن کمپرسور را زمانی اندازه گیری می کنند که کمپرسور در حال کار باشد. مقدار فشار ساکشن معمولاً 100 پوند بر هر اینچ (PSI) یا 689480 نیوتن برمترمربع است. میزان دقیق فشار ساکشن با توجه به واحد هواساز، میزان ظرفیت سیستم، اجزای خاص به کار رفته در آن و نوع مبرد تعیین می شود. از مقدار فشار ساکشن کمپرسور برای عیب یابی سیستم استفاده می شود، به همین دلیل، این فشار نباید خیلی زیاد یا خیلی پایین تر از مقدار مشخص شده باشد.

طرز کار سیستم تهویه هوای مطبوع

برای این که اهمیت فشار ساکشن در یک سیستم تبرید را متوجه شوید، باید با طرز کار سیستم آشنا شوید. معمولاً تصور اشتباهی وجود دارد که دستگاه تهویه هوای سرد، هوای سرد را به داخل اتاق یا ساختمان می فرستد. در حقیقت، همه سیستم های تبریدی براساس اصل انتقال حرارت ساخته می شوند. در همه سیستم های تبریدی، مبرد سرد و کم فشار از طریق لوله های پیچدار در فضایی که قرار است خنک شود، می چرخد. در واقع، مبرد سرد، همان مایع سیال درون سیستم است که گرمای هوای اتاق را جذب می کند. بعد از جذب گرما، از طریق کمپرسور به بیرون ساختمان پمپ می شود. فنهای پمپ، این مبرد گرمشده را مجدداً خنک می کنند. مبرد سرد شده، دوباره به داخل ساختمان برگردانده می شود تا این فرایند تکرار شود.

طرز کار سیستم تهویه هوای مطبوع

اهمیت فشار ساکشن کمپرسور در سیستم تهویه هوای مطبوع

رابطه بین ساکشن یا مکش و فشار خروجی کمپرسور و میزان دما، کاملاً مشخص است و برای هر کدام مقادیر شناخته شده ای وجود دارد. این رابطه باعث می شود بتوان با استفاده از مقادیر فشار ساکشن کمپرسور تشخیص داد که آیا عیبی در طرز کار سیستم وجود دارد یا نه.

مثلاً اگر فشار ساکشن بال باشد، می توان این حدس را زد که کویل کندانسور دچار گرفتگی شده است یا فن آن، دچار اشکال شده است. یا اگر فشار ساکشن کم باشد، می تواند نشان دهنده این مسئله باشد که جریان هوای داخل ساختمان کم است. بعضی از موارد، فشار ساکشن در لحظه استارت نیز کاهش می یابد. دلیل این موضوع، کاهش دمای کندانسور است. اگر این کاهش یا افت فشار برطرف نشود، دستگاه مرتباً قطع و وصل می شود.

 بررسی فشار ساکشن بال 

با وجود این که معمولاً مقدار فشار ساکشن مشخص شده است، بعضی از موارد این فشار بیشتر از حد معمول است که نشان می دهد در جایی از سیستم عیبی وجود دارد. معمولاً، مشکل فشار ساکشن بال به راحتی برطرف می شود.

 بررسی فشار ساکشن بال

یکی از راه هایی که می توانید بفهمید آیا مشکل برطرف می شود یا نه، این است که کمپرسور را بررسی کنید. لوله کشی و آمپراژ کمپرسور را بررسی کنید، اگر مشکل از اینها نبود، باید موارد دیگر را بررسی کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید مشکل از کمپرسور نیست، خروجی اواپراتور را بررسی کنید. مطمئن شوید اواپراتور می تواند مبرد را در دمای بال رها کند یا نه. غیر از موارد گفته شده، برخی از دلیل فشار ساکشن بال در سیستم های تبریدی در زیر آورده شده است:

  • بار سیستم خیلی زیاد است
  • ظرفیت شیر انبساط بسیار زیا د است
  • تنظیم کننده ظرفیت خیلی بزر گ است
  • بایپس گاز داغ/ رگولتور ظرفیت معیوب است
  • خیلی بال تنظیم شده است
  • یک یا چند دریچه دیسکی کمپرسور نشتی دارد

دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که فشار ساکشن کمپرسور کمتر یا بیشتر از حد انتظار باشد. تشخیص این موارد کار مشکلی است و برای تشخیص آن به مهارت نیاز است.

سخن آخر

در سیستم های تهویه مطبوع به فشار ساکشن کم نیاز است، اما در بعضی از مواقع برخلاف آن فشار ساکشن کمپرسور بالست. برای این که متوجه شوید چه چیزی باعث افزایش فشار ساکشن کمپرسور می شود، باید درک دقیق از چرخه تبرید داشته باشید. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید و نم یدانید هر فرآیند چگونه انجام می شود، به هیچ عنوان دست به تنظیمات فشار ساکشن و یا تعمیر نزنید. زیرا در این صورت به جای حل مشکل، مشکلات بیشتری ایجاد خواهید کرد. در چنین مواقعی حتماً با مشاوران مجرب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp