تعمیر اواپراتور چیلر | خراب شدن اواپراتور چیلر، سوراخ شدن اواپراتور یکی از مشکلات شایعی است که با آن برخورده داشته اید. در این مقاله کوتاه برانیم تا شما را با مرسوم­ترین مشکلات اوپراتور چیلر آشنا کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید. در صورت نیاز به تعمیر و سرویس چیلر با متخصصان سانتیگراد تماس بگیرید.

چیلر چیست؟

یک چیلر که به آن وسیله گرداننده آب سرد نیز گفته می­ شود وسیله­ ای است که دما را توسط گردش یک مایع مثل آب یا یک واسطه گرمایی به عنوان یک مایع خنک ­کننده کنترل می­­ کند. بدین شکل دما توسط یک چرخه­ ی تبرید تنظیم می­ شود.

چیلر آب خنک

وظیفه اواپراتور چیست؟

یکی از مهم­ترین قطعات چیلرها اواپراتور نام دارد. وظیفه اواپراتور این است که تمام حرارت ناخواسته بدست آمده از ساختمان را جمع­ آوری می­ کند. در واقع در محل اواپراتور است که آب سرد تولید می ­شود. اواپراتور گرما را جمع ­آوری کرده، آن را از سیستم بیرون کرده و آب را دوباره به داخل ساختمان فرستاده تا حرارت بیشتری جذب شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : اواپراتور چیلر چیست؟

مرسوم ترین مشکلات اواپراتور چیلر چیست؟

بطور کلی دو مشکل مرسوم در ارتباط با اواپراتور در انواع چیلرها یکی سوراخ شدن اواپراتورها و دیگری نشت آب به درون اواپراتورهاست. در ادامه به بررسی دقیق این دو مشکل می­ پردازیم.

سوراخ شدن اواپراتور

ممکن است به هر دلیلی میزان آب ورودی به داخل اواپراتور کاهش یابد. مثلاً، در صورت سرمای بیش از حد آب منجمد شده و وارد سیستم چیلر نمی ­شود. تحت این شرایط لوله­ های دچار سوراخ­ شدگی خواهند شد. از جمله عوامل مهم دیگر در سوراخ شدن اواپراتور این است که دمای مبرد بیش از حد پایین می­ آید. راه­ های زیادی جهت پیشگیری از سوراخ شدن اواپراتور وجود دارد از جمله استفاده از ضدیخ استاندارد، فلوسوئیچ، ترموستات دیجیتالی و استاندارد، و هم­چنین عایق­ کاری استاندارد بخصوص در فصول سرد.

تعمیر کردن سوراخ شدن اواپراتور

برای تعمیر اواپراتور سوراخ­ شده بهتر است با نمایندگی برند چیلر خود تماس بگیرید چراکه تعمیر سوراخ­ شدگی کار تخصصی است. اما بطور کلی تعمیر اواپراتور سوراخ­ شده شامل چند مرحله است. در ابتدا، باید اجزای چیلر از یکدیگر جدا شوند. سپس از سریال R11 یا سریال هارد 141b استفاده خواهد شد تا قطعات شست­شو داده شوند. پس از شستشو از گاز ازت استفاده می ­شود تا قطعات شسته ­شده خشک شوند. در مرحله­ ی بعدی روغن کمپرسور باید تخلیه شده و داخل آن شست­شو داده شده و سپس خشک شود (با گاز ازت). در نهایت نیز روغن جدید وارد کمپرسور خواهد شد و تمامی قطعات باید دوباره مونتاژ شده و دستگاه را به نشانگر رطوبت تجهیز کرد. توجه داشته باشید که تا چند روز پس از تعمیر سوراخ شدن اواپراتور حواستان به دستگاه باشد تا به خوبی کار کند.

ورود آب به چیلر از طریق اواپراتور

ممکن است لوله­ های اواپراتور چیلر دچار مشکل شده باشند. در این صورت ممکن است آب به چیلر وارد شده و یخچال از کار بیفتد یا به خوبی کار نکند. از جمله تبعات ورود آب به چیلر این است که خنک­ کنندگی کاهش پیدا خواهد کرد و در نهایت ما از سرمایش ایجاد شده در ساختمان رضایت نخواهیم داشت. جهت تعمیر ورود آب به چیلر کافی است تمامی آب و مبرد وارده شده به داخل اواپراتور را داخل کرده و محل نشتی را تعمیر کنیم.

تعمیر چیلر برمبنای نوع چیلر

همانطور که می ­دانید اواپراتورها به انواع جذبی، هوا-خنک، آب-خنک، خانگی، و مینی­چیلر تقسیم می ­شوند. توجه داشته باشید که برای تعمیر هر کدام باید روش خاصی را بکار برد. به عنوان مثال در تعمیر اواپراتور چیلر جذبی مکان نشتی را یافت و تعمیر کرد چراکه موجب از دست رفتن خواص لیتیوم بروماید شود. تخلیه شدن داخل چیلر پیش از پیدا کردن مکان نشتی ضروری است. در اواپراتور از نوع هوا-خنک تعمیر اواپراتور اهمیت ویژه ­ای دارد چون فاقد کندانسور هستند. رسوب­گیری و چکاپ منظم با فواصل یک سال بهترین کار جهت پیشگیری در خرابی اواپراتور است.

اگر رطوبت به داخل مبرد نفوذ کند، اواپراتور از نوع مینی­چیلر دچار مشکل می­ شود چراکه در این شرایط اواپراتور یخ می­ زند. نشتی در اواپراتور در این نوع از چیلر نیز ممکن است در اثر این ایجاد شود که آب به علت چسبندگی و بسته بودن شیر در مسیر راه خروج ندارد و در بخشی متراکم می­­ شود.

تعمیر چیلر

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : مینی چیلر چیست؟

جمع ­بندی

در این مقاله کوتاه، به بررسی مشکلات مرسوم در اواپراتورها پرداختیم. اواپراتورها از جمله مهم­ترین قطعات چیلرها هستند که هر گونه مشکل در آن­ها ممکن است عملکرد کل دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد. سوراخ شدن و ورود آب به اواپراتورها از جمله مهم­ترین مشکلات هستند. بهتر است جهت تعمیر اواپراتورها با نمایندگی­ های معتبر تماس بگیرید چرا که یک کار تخصصی است. اما باید بدانید بطور کلی یافتن نشتی و خروج آب از اواپراتورها باید با دیگر فعالیت ­های تعمیری همراه باشد در غیراین صورت مشکل دوباره از جایی دیگر سرباز خواهد زد. علاوه بر این، چکاپ سالانه وسیله نیز به طور چشم­گیری از سوراخ­ شدگی و ورود آب به اواپراتور جلوگیری می ­کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp