علت نشتی آب از آبسردکن | امروزه یکی از لوازم مورد نیاز در اداره‌ها، شرکت‌ها و فضاهای مشابه، آب‌سردکن‌ها هستند. آبسردکن ها انواع مختلفی دارند که یکی از انواع پراستفادۀ آن، نوع مخزن‌دار و ایستاده است. آب‌سردکن دستگاهی است که در مدت زمانی کوتاه، حجمی از آب را برای استفاده خنک می‌کند. با توجه به تنوع مدل‌های ساخته شده از آب‌سردکن‌ها، هر نوع از آن‌ها برای استفاده در مکانی خاص طراحی شده است. آب‌سردکن‌های ایستاده بیشتر مناسب برای استفاده در محیط‌های سربسته مانند ادارات، بانک‌ها، موسسات و سایر فضاهای مشابه است. در برخی از مدل‌های این نوع آب‌سردکن، علاوه بر مخزن آب خنک، یخچالی کوچک نیز وجود دارد که برای راحتی کاربران و استفادۀ بهینه از دمای پایین تولید شده توسط آبسردکن ایجاد شده است.
علت نشتی آب از آبسردکن

گاهی بر اثر ایجاد مشکلاتی برای آب‌سردکن، ممکن است آب نشتی داده و با چکه کردن موجب خیس شدن اطراف دستگاه و همچنین هدررفت آب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد.
در ادامه به بررسی دلایلی که ممکن است موجب نشتی آب آبسردکن شود می‌پردازیم.

اتصالات ورودی و خروجی آبسردکن

یکی از اولین موارد در بروز نشتی آب از آب‌سردکن‌ها می‌تواند اتصالات نادرست ورودی یا خروجی آب باشد. در صورتی که آب‌سردکن به لوله‌های آب شهری متصل باشد باید اتصالات ورودی را چک کرد که لوله‌ها به‌خوبی در نقطۀ اتصال محکم شده باشند و اگر آب‌سردکن مخزن‌دار است باید به مخزن را به‌درستی در جایگاه خود قرار داد و از این موارد مطمئن شد. باید توجه داشت که از آن‌جایی‌که معمولا آب‌سردکن‌ها بدون منبع آب به فروش می‌رسند، هر نوع مخزن آبی را نمی‌توان در آن‌ها استفاده کرد. مخازن آب دارای ابعاد و ویژگی‌های متنوعی هستند که هر کدام بر روی نوعی دستگاه به‌خوبی قرار می‌گیرند و اگر در انتخاب آن‌ها دقت کافی به عمل نیاید، می‌تواند موجب بروز نشتی آب در محل اتصال شود.

رسوب گرفتگی شیرهای آب‌سردکن علت نشتی آب

علاوه بر اتصال ورودی آب، گاهی علت نشتی آب از آبسردکن می‌‌تواند از شیرهای خروجی باشد. علت نشتی از مسیرهای خروجی می‌تواند به علت گرفتگی و رسوب املاح در مسیر شیر و یا اتصالات داخلی باشد که در صورت بروز این موارد می‌توان با شستشوی صحیح از نشتی آب جلوگیری کرد. برای شستشوی شیرهای آبسردکن می‌توان از محلول‌های شستشو و یا حتی از مخلوط جوش شیرین و سرکه استفاده کرد؛ اما اگر مشکل فنی باشد، باید برای تعویض آن‌ها اقدام شود. مشکلات فنی می‌تواند ناشی از شکستگی شیر و یا استهلاک آن‌ها و عدم توانایی در نگه‌داری آب باشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: شارژ گاز آبسردکن در مجموعه سانتیگراد

اتصالات پمپ

در برخی از آب‌سردکن‌ها مخزن آب در قسمت پایین دستگاه قرار گرفته است. برای انتقال آب به شیر خروجی لازم است تا در مسیر آن از پمپ استفاده شود. در صورتی‌که در این مدل آب‌سردکن‌ها نشتی رخ داد، باید علاوه بر اتصالات ورودی و شیرهای خروجی، به اتصالات داخلی و مسیر عبور آب نیز توجه داشت تا در صورت بروز مشکل برطرف شود.

بررسی اتصالات پمپ در صورت نشتی آب از آب‌سردکن

تراز نبودن مکان آبسردکن

از دیگر مواردی که ممکن است موجب نشتی آب در آب سردکن شود، تراز نبودن محل قرارگیری دستگاه است. باید توجه شود که آبسردکن در یک مکان صاف و بدون شیب قرار بگیرد، زیرا وجود شیب در سطح قرارگیری، به دستگاه فشار اضافی وارد می‌کند همچنین می‌تواند باعث بروز نشتی آب از مخزن شود.

شل بودن شیر تخلیه یکی از علت های نشتی آب از آبسردکن

یکی دیگر از اتصالات در آبسردکن، شیر تخلیه می‌باشد. با استفاده از این شیر که در قسمت پشتی دستگاه قرار دارد، در صورت لزوم می‌توان آب موجود در دستگاه، لوله‌ها و سایر اتصالات داخلی را تخلیه کرد. در هنگام استفاده از آب‌سردکن باید این شیر محکم بسته شده باشد. شل بودن آن می‌تواند یکی از علت‌های نشتی آب دستگاه باشد. در صورت نشتی داشتن آب سردکن این شیر یکی از عواملی است که باید چک شود.

مخزن

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، انتخاب مخزن متناسب با دستگاه از عوامل مهمی در کارآمدی یک آبسردکن است. هنگام بروز نشتی آب، مخزن از گزینه‌هایی است که باید چک شود. وجود ترک یا سوراخ، و همچنین تراز نبودن و محکم نبودن مخزن، می‌تواند موجب نشتی آب شود. برخی از مخازن آب‌سردکن‌ها به لوله‌های آب شهری متصل هستند و دارای شناور می‌باشند. در این مخازن آب تا سطح معینی که برسد، به‌صورت خودکار شروع به پر شدن می‌کنند. وظیفۀ تعیین زمان قطع دریافت آب از لوله‌ها، بر عهدۀ قطع‌کن است. این قطعه باید به‌درستی در جای خود قرار گیرد زیرا با تراز نبودن و همچنین محکم نبودن لاستیک آن موجب نشتی آب در آب سردکن می‌شود.

استفادۀ بیش از حد از آب‌سردکن علت نشتی آب از آبسردکن

همان‌طور که می‌دانید با گرم شدن هوا، میزان استفاده از آب‌سردکن‌ها به‌شدت افزایش می‌یابد. این افزایش استفاده موجب می‌شود تا آب‌سردکن مدام کار کرده و مخزن آب آن در صورت خودکار بودن با استفاده از موتور و در صورت خودکار نبودن، به‌صورت دستی پر شود. این کار مداوم موجب می‌شود تا به دستگاه فشار وارد شود، فشار زیاد وارد شده به آب‌سردکن از عواملی است که می‌تواند سبب نشتی آب از آب‌سردکن گردد. از نکاتی که باید در استفاده از این مدل آب‌سردکن‌ها رعایت شود این است که آب‌سردکن‌های ایستاده برای استفاده‌ی زیاد و مدا وم مناسب نیستند و در صورتی‌که نیاز به تامین آب خنک برای طیف وسیعی از افراد وجود دارد، توصیه می‌شود از مدل‌های دیگر با ظرفیت بالاتر استفاده شود.
برای افزایش طول عمر آب‌سردکن ایستاده و همچنین کارایی بهتر باید نکات کوچکی را رعایت کرد. برای مثال این آب‌سردکن‌ها باید با فاصله‌ای متناسب از دیوار قرار بگیرند و همچنین در نزدیکی وسایل گرمایشی و جاهای بسیار گرم نباشند تا به موتور و سایر اجزای آن آسیبی وارد نشود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت خنک نکردن آبسردکن و نحوه عیب یابی

با توجه به موارد گفته شده در بالای در جهت عیب‌یابی در هنگام بروز نشتی آب در آب‌سردکن ایستاده، باید موارد متفاوتی را بررسی کرد.
باید توجه داشت که برخی از عواملی که موجب بروز نشتی آب در آب‌سردکن می‌شوند، به‌راحتی و توسط همۀ افراد قابل حل شدن هستند؛ اما برخی دیگر از موارد نیازمند تعمیر توسط متخصص فنی می‌باشند که در صورت لزوم باید با مرکز تعمیر تخصصی تماس گرفته شود.
از آن‌جایی که آب‌سردکن‌ها از وسایل پرکاربرد این روزها در تمام مکان‌ها هستند، ایجاد نشتی در آن‌ها می‌تواند علاوه بر هدر رفتن آب و خیس شدن محیط، موجب آسیب به سایر قطعات آب‌سردکن نیز بشود. برطرف کردن نشتی آب در هنگام بروز بهتر است در اسرع وقت انجام پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp