فشار کم آب در آبسردکن | آب سردکن ها نیز مانند دیگر وسیله های پر‌کاربرد، می‌توانند دچار نقص و اشکال شوند. فشار کم آب در آبسردکن، یکی از ایرادهای شایع در این وسیله است که، مانع از استفاده بهینه و حداکثری از آن می‌شود و باید علت آن مشخص شده و برطرف و تعمیر شود. در این مقاله به عوامل موثر در فشار کم آب در آب سردکن و رفع این مشکل می پردازیم.

آبسردکن

علت فشار کم آب در آبسردکن

امروزه آبسردکن ها، اعم از دستگاه آبسردکن و یا آب سردکن یخچال‌های خانگی، کاربرد بسیار زیادی دارند و یکی از مهمترین نیازهای ما را به خصوص در فصول گرم سال، که دسترسی آسان به آب خنک است، برطرف می‌کنند. لازم به ذکر است که دستگاه‌های  آبسردکن برخلاف اسمشان،  قادر به تولید هم زمان آب خنک و آب داغ هستند و برخی از آنها دارای یخچال بوده و قابلیت نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را نیز دارند.

آشنا بودن با نحوه عملکرد این وسیله کمک فراوانی به استفاده از آن با بالاترین بازده می کند.

در برخی موارد در آبسردکن ها، با فشار دادن اهرمهای آب گرم و سرد، هیچ آبی از آن خارج نمی شود که در اینصورت باید از سالم بودن شیر آلات داخلی و اهرم‌ها اطمینان حاصل شود و نیاز به باز کردن دستگاه وجود دارد. و اگر فشار آب گرم یا سرد خروجی، کمتر از فشار معمولی باشد، در این حالت احتمال رسوب گرفتگی لوله های داخلی انتقال آب وجود دارد که برای رفع این مشکل، باید لوله ها با سرکه وجوش شیرین تمیز شوند و از آب تصفیه شده استفاده شود.

اگر این مشکل برای آب داغ اتفاق بیفتد، به دلیل بالا بودن فشار آب است که مانع تخلیه کامل آن می‌شود، بنابراین  باید اجازه دهیم تا کمی خنک شود و بعد از آن استفاده کنیم.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت آب نیامدن از آبسردکن

عوامل موثر در فشار کم آب در آبسردکن یخچالهای فریزر و ساید بای ساید :

  • خرابی سویيچ درب

درب حتما باید بسته باشد تا دیسپنسر بتواند کار کند و آب را خارج کند. احتمال دارد که سوییچ درب ترک خورده و یا سوخته باشد که در این‌صورت باید تعویض شود.

  • وصل بودن دستگاه تصفیه آب خانگی

نصب دستگاه تصفیه آب خانگی قبل از ورودی آب به یخچال نیز می‌تواند منجر به کاهش فشار آب آبسردکن شود.

  • صفحه کنترل دیسپنسر آب و تأثیر آن در فشار کم آب

صفحه کنترل دیسپنسر که تقریبا تمام عملکردهای سیستم توزیع کننده را بر عهده دارد، دستگاه پخش کننده آب را تنظیم می کند. امکان دارد فقط یک بخشی از صفحه دارای نقص باشد نه کل صفحه. بنابراین باید همه‌ی مؤلفه‌های توزیع کننده تست شوند.

  • خرابی میکرو سوییچ اهرم دیسپنسر

کلیدهای توزیع کننده، ولتاژهایی را به سیستم توزیع آب دستگاه آب سردکن ارسال می کنند که باعث فعال شدن این سیستم می شود. در صورت عدم وجود یکی از سوییچها، ممکن است دستگاه توزیع آب یخچال متوقف شود.احتمالا، میکرو سوییچ که کنترل توزیع آب را بر عهده دارد، معیوب یا شکسته ویا از قاب خارج شده باشد. با فشار دادن سوییچ می‌توانیم متوجه شویم که در وضعیت صحیح است یا نه.

  • تاثیر آب سخت در فشار کم آب در آبسردکن

یکی دیگر از دلایل فشار کم آب در آبسردکن این است که، به خاطر لوله‌کشی غیر اصولی و یا در اثر جمع شدن رسوب به واسطه آب سخت منطقه، فشار آب کم و نا کافی می‌شود.

  • شیر ورودی آب

امکان دارد فشار کم آب در آب سرد کن به این دلیل باشد که شیر آبی که وارد یخچال می شود، کاملاً باز نباشد. فشار آب باید حداقل 20psi (فشار آب پوند در اینچ مربع) باشد. اگر شیر ورودی آب فشار کافی ندارد باید تعویض شده و جایگزین مناسبی گذاشته شود.

  • مشکل فیلتر و فشار کم آب در آبسردکن

یکی از مهمترین و شایعترین دلایل فشار کم آب در آب سردکن به خاطر مشکلات فیلتر است.

کثیف بودن فیلتر آب، انسداد یا گرفتگی آن و یا نصب نادرست فیلتر باعث کاهش جریان آب به یخ ساز و آب سردکن می‌شود. برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل از فیلتر است ابتدا باید به میزان جریان آب دیسپنسر توجه کنید. اگر فشار آب کم بود، فیلتر را جدا کرده و دکمه دیسپنسر را در غیاب فیلتر فشار دهید اگر جریان آب افزایش پیدا کند، نشان‌دهنده این است که، فیلتر کثیف است و یا صحیح نصب نشده که در این صورت باید تعویض شود یا درست نصب شود. فیلترها باید هر 6 ماه یکبار عوض شوند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: زمان و نحوه تعویض فیلتر آبسردکن

یکی از آسانترین راههایی که می‌توان فهمید فیلتر یخچال نیاز به تعویض دارد، آلارمیست که روی نمایشگر یخچال می‌آید و آن را آلارم فیلتر می‌نامند. ولی در یخچال‌های ساید بای ساید راه تشخیص متفاوت است.

در این یخچال‌ها زمانی فیلتر نیاز به تعویض دارد که عدد مربوط به فیلتر آب سردکن، روی صفر قرار بگیرد. شایان ذکر است که از طریق کارتریج بای پاس به جای فیلتر آب‌سرد‌کن نیز می‌توان نیاز به تعویض فیلتر را تشخیص داد. کارتریج بای ‌پاس قطعه‌ای است که به احتمال زیاد هنگام خرید یخچال به شما تحویل داده شده است. کاربرد آن این است که: در هنگام کم شدن فشار آب درآب‌سرد‌کن آن را به جای فیلتر قرار می‌دهند و اگر مشکل فشار خروج آب از آب‌سرد‌کن رفع شد، می‌توان فهمید که فیلتر آب‌سرد‌کن نیاز به تعویض دارد. البته این مسئله را هم به یاد داشته باشید که یخچالهای خانگی از نظر آب‌سرد‌کن به دو نوع تقسیم می‌شوند: با گروهی از آنها (مانند اکثر یخچال‌های ایرانی) ساز‌و‌کار ساده‌ای دارند و در صورت وقوع افت فشار آب‌‌‌سرد‌کن کافیست که باک آب آنها را پر کنید، تا آب با فشار کافی خارج شود ولی در یخچالهای ساید‌بای‌ساید خارجی کمی موضوع متفاوت است، زیرا اغلب این یخچال‌ها شیلنگی دارند که مخصوص ورود آب به باک می‌باشد و باک آب آنها همیشه پر است. در این موارد ابتدا باید از کافی بودن فشار آب منزل اطمینان حاصل نمایید. در حالت طبیعی باید آب‌سردکن قادر باشد یک لیوان 200میلی‌لیتری را در کمتر از 8 ثانیه پر نماید، اگر غیر از این باشد، یخچال با افت فشار مواجه است. اگر از افت فشار آن مطمئن شدید، همانطور که قبلاً اشاره شد، با استفاده از کارتریج باس می‌توانید تشخیص دهید که آیا فیلتر نیاز به تعویض دارد یا نه. لازم به ذکر است که اگر بیش از یک‌سال است که فیلتر یخچال خانگی را عوض نکردید، به احتمال زیاد، دلیل افت فشار آب‌سرد‌کن، فیلتر یخچال می‌باشد و باید آن را عوض کنید.

دلیل این همه تاکید ما بر تعویض فیلتر یخچال ساید‌بای‌ساید، آن‌‌ است که عدم تعویض به‌موقع فیلتر، می‌تواند منجر به سوختن شیر برقی یخچال شما شود.

  • پر نشدن مخزن و فشار کم آب در آبسردکن

برای پر شدن مخزن 2 الی 3 دقیقه زمان نیاز است و اگر مدت زمان انتظار شما بیشتر از این باشد، در پر شدن مخزن مشکلی پیش آمده است. البته این موضوع در مورد یخچال‌هایی صدق می‌کند که دارای مخزن آب هستند و در رابطه با یخچال‌هایی که مستقیماَ آب از شیر ورودی وارد دستگاه پخش کننده می‌شود، صدق نمی‌کند.

  • انجماد لوله‌ی آب‌رسانی

یک مشکل شایع در کم شدن فشار آب در آب‌سرد‌کن، منجمد شدن لوله‌ی تامین آب است؛ که به خاطر دمای نا‌مناسب آب‌سرد‌کن یخ زده است و به راحتی می‌توان یخ آن را آب کرد. دمای فریزر باید، بین 0تا10درجه‌ی فارینهایت باشد و اگر فزیزر خیلی سرد باشد، منجر به انجماد لوله‌ی آب می‌شود.

فشار کم آب در آبسردکن

در آخر

استفاده بهینه و صحیح و همچنین مراقبت اصولی از آب‌سرد‌کن‌ها، می‌تواند از بروز انواع مشکلاتی که می‌توانند داشته باشند، جلو‌گیری نماید. پیشنهاد ما به شما این‌است که برای پیش‌گیری از مواجهه با مشکلات مختلفی که ممکن است پیش بیایند، سعی کنید که از بهترین و معتبرترین برند‌ها خرید نمایید.

دیگر نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که به هنگام خرید از گارانتی و خدمات پس از فروش محصول اطمینان حاصل نمایید. با اطلاع پیدا کردن از رضایت مشتریان قبلی می‌توانید از واقعی و قابل اعتماد بودن گروه گارانتی کننده اطمینان حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp