سرد نکردن چیلر یکی از رایج‌ترین عیوبی که در هنگام استفاده از دستگاه‌های سرمایشی یا همان چیلرها ممکن است مواجه شوید، عدم سرد کردن چیلر به میزان کافی و در نتیجه بالا رفتن دمای محیط مورد نظر است.

اگر سیستم سرمایشی شما نیز دچار مشکل شده است، عیب یابی آن را به متخصصین سرویس و تعمیر چیلر بسپارید و اگر کنجکاو هستید بدانید علت سرد نکردن چیلر چیست، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در این قسمت قصد داریم برخی از مهم‌ترین دلایل و علت سرد نکردن چیلرها را بررسی و راه حل رفع مشکللات را نیز ارئه بدهیم.

سرد نکردن چیلر

مهم‌ترین علت‌های سرد نکردن چیلر

عدم خنک کاری مناسب چیلر و در نتیجه بالا رفتن دمای محیط، می‌تواند بسته به نوع چیلر علت‌های مختلفی را داشته باشد. در ادامه 5 مورد از رایج‌ترین علت‌های سرد نکردن چیلر را با همدیگر بررسی می‌کنیم.

کمپرسور چیلر کار نمی‌کند

کمپرسور قلب تپنده سیستم چیلرهای تراکمی است که با فشرده کردن سیال که عمدتاً شامل گازهای فریون نظیر R22 و R141 است، نقشی حیاتی در سیستم چیلر ایفا می‌کند. هر گونه خرابی در کمپرسور می‌تواند عملکرد سیستم چیلر را دچار اختلال کند.

درصورتی‌که کمپرسور خاموش باشد در ابتدا باید مدار تغذیه آن را بررسی کنید. زمانی که از برقراری جریان برق در داخل تابلو برق چیلر مطمئن شدید، وضعیت بریکرها و سالم بودن فیوزها را نیز بررسی کنید. اگر همه موارد سالم بود و باز هم کمپرسور روشن نمی‌شد، این احتمال وجود دارد که سیم‌ پیچ کمپرسور سوخته باشد. برای اطمینان از سالم بودن سیم‌پیچ کمپرسور می‌توانید با استفاده از میگر وضعیت آن را بررسی کنید.

در برخی از موارد ممکن است علت خارج شدن کمپرسور فعال شدن سیستم دیفراست باشد. همان طور که احتمالاً در جریان هستید سیستم دی فراست یا برفک‌زدا در برخی از چیلرهای تراکمی زیر صفر به منظور برفک‌زدایی اواپراتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث شود کمپرسور استارت نشود، عمل نمودن رله‌های حفاظتی سیستم چیلر است. رله حفاظتی فشار گاز بالای کمپرسور و یا رله حفاظتی فشار گاز پایین کمپرسور به ترتیب در فشارهای بالا و پایین عمل می کند. رله حفاظتی جهت حفاظت از سیستم سرمایشی، کمپرسور را از مدار خارج می‌کند. در اغلب موارد این رله‌ها به صورت اتوماتیک ریست می‌شود. اما در بعضی از دستگاه‌های سرمایشی این رله‌ها بعد از رفع مشکل به صورت دستی باید ریست شود تا امکان استارت مجدد کمپرسور فراهم شود.

کار نکردن کمپرسور در سرد نکردن چیلر

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت یخ زدن کمپرسور چیلر

عدم میزان مناسب شارژ مبرد سیستم

شاید یکی از مهم‌ترین علت سرد نکردن چیلر، کمبود شارژ مبرد است. کمبود شارژ مبرد به معنی این است که گاز سیستم کم است و فشار و حجم گاز ورودی به اواپراتور سیستم سرمایشی کم بوده و اواپراتور توان خنک کاری مناسب را ندارد.

یخ زدن شیر انبساط چیلر، افت فشار ساکشن کمپرسور یا وجود حباب در ساید گلس، از بارزترین ویژگی‌های کمبود گاز مبرد است. برای رفع این مشکل باید به سیستم مبرد مناسب را تزریق نمایید. اما قبل از تزریق باید محل نشتی را به کمک کف آب‌صابون شناسایی کرده و بعد از رفع نشتی اقدام به تزریق گاز نمایید.

مقدار گاز موردنیاز هر سیستم سرمایشی توسط شرکت سازنده بر اساس کیلوگرم ارائه‌شده است. اما درصورتی‌که به کاتالوگ‌های شرکت سازنده دسترسی ندارید بهترین روش این است که تزریق گاز را تا زمانی که در ساید گلس سیستم حباب مشاهده می‌کنید ادامه داده و به محض اینکه حبابی مشاهده نشد، تزریق را متوقف نمایید.

مبرد سیستمکثیف بودن اواپراتور در سرد نکردن چیلر

اواپراتور وظیفه انتقال سرمایش به محیط و یا سیال واسط را دارد. درصورتی‌که اواپراتور کثیف باشد انتقال سرمایش دچار اختلال شده و این امر می‌تواند یکی از علت‌های سرد نکردن چیلر باشد.

در سردکن‌هایی که اواپراتور آن‌ها به صورت مبدل حرارتی است و سیال واسط که عموماً آب است وارد اواپراتور شده و از طریق گاز موجود در اواپراتور خنک می‌شود. یک میزان مجازی برای افت فشار آب ورودی و خروجی به اواپراتور در نظر گرفته شده است. درصورتی‌که افت فشار مورد نظر بیشتر از میزان مجاز باشد، این امر می‌تواند به معنی کثیفی اواپراتور باشد.

در اواپراتورهای هوایی که انرژی مستقیماً با محیط مورد نظر تبادل می‌شود، سطوح فین‌های اواپراتور و همچنین فن اواپراتور را باید بررسی کنید و از تمیزی و سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

اواپراتورگرفتگی و انسداد در مسیر گاز مبرد

یکی دیگر از علت‌های سرد نکردن چیلر، گرفتگی و انسداد مسیر گاز مبرد است. درون هر سیستم خنک کاری معمولاً یک فیلتر درایر وجود دارد. درصورتی‌که فیلتر مورد نظر دچار گرفتگی شود، جریان مبرد دچار اختلال شده و در نتیچه چیلر خنک نمی‌کند.

کثیفی کندانسور و سرد نکردن چیلر

از دیگر علت‌های سرد نکردن چیلر، که بسیار نیز رایج است، کثیفی کندانسور و یا برج خنک‌کن است. فارغ از این که کندانسور توسط آب یا هوا خنک شود، هر گونه اخلال در خنک کاری کندانسور می‌تواند موجب بالا رفتن فشار و دمای مبرد شده و در نتیجه باعث شود که چیلر به درستی کار نکند. کثیفی فین‌ها کندانسورهای هوایی و همچنین خرابی آب پخش کن ها و یا گرفتگی فیل پک‌های برج خنک‌کن در کندانسور های هوایی از علت‌های رایج عملکرد نامناسب کندانسور و در نتیجه سردن نکردن چیلر هستند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: برج خنک‌کن چیلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp