علت بوی بد آبسردکن | خوردن یک لیوان آب خنک از لذت‌های ساده زندگی است که بوی بد آب تجربه این لذت را کم‌رنگ می‌کند. در واقع رسیدگی به یخچال تنها تمیز کردن بدنه یخچال یا نظم دادن به چیدمان داخل یخچال نیست.

یکی از عواملی که باعث افزایش بازده و همچنین طول عمر یخچال می‌شود، رسیدگی به بخش یخ‌ساز و جستجوی علت بوی بد آبسردکن و سرویس آبسردکن است.

اجزای اصلی آبسرد کن شامل

 • فیلتر آب
 • شیر آب
 • و محرک میکروسوئیچ است.

عوامل ایجاد بوی بد آبسردکن

 • ناخالصی و املاح آب

گاهی این بوی بد به دلیل وجود املاح معدنی و یا آلوده بودن آب است.

 • کپک‌ها و باکتری‌ها

اگر آب یخچال شما بو و مزه بدی می‌دهد و مشکل از خود آب نیست، به‌احتمال زیاد علت بوی بد آبسرد کن ناشی از کپک‌ها و باکتری‌های داخل یخچال است.

غالباً این میکروب‌ها در قسمت‌هایی که رطوبت قابل‌توجهی دارند رشد می‌کنند. این بو مانند بویی است که هنگام قدم‌زدن در زیرزمین یا هر مکان مرطوب دیگری به مشام می‌رسد.

 • آب باقی‌مانده درون مخزن آب‌سردکن

گاهی این بو از مخزن آبسرد کن است؛ به این صورت که اگر از آبسردکن یخچال به طور مداوم استفاده نشود؛ آب درون مخزن باقی‌مانده و بو می‌گیرد.

توصیه می‌شود برای رفع این حالت حدود 6 تا 8 لیوان آب از شیر آب‌سردکن خارج کنید تا آبی که در مخزن باقی‌مانده است خارج شود.

 • نو بودن آب‌سردکن

دیگر علت بوی بد آب‌سردکن را می‌توان نو بودن یخچال و سیستم آب‌سردکن نام برد. بوی پلاستیک و یا مزه و بوی آهن در روزهای اول پس از خرید طبیعی است.

این مشکل پس از چندین بار پر و خالی شدن مخزن دستگاه به‌سادگی رفع خواهد شد. اگر شیر آب را کمی باز بگذارید تا آب به‌خوبی در مخزن و اتصالات داخلی آن به گردش درآید به‌تدریج مزه آب به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

عوامل ایجاد بوی بد آبسردکن

راه‌حل از بین‌بردن بوی بد آبسرد کن

 • تعویض فیلتر

اغلب یخچال‌های دارای آب‌سردکن و یخ‌ساز در محفظه مربوطه فیلتر دارند این فیلتر املاح آب را به خود جذب می‌کند و در نتیجه آب گوارا را تحویل می‌دهد که هر شش ماه یکبار نیاز به تعویض این فیلتر است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: زمان و نحوه تعویض فیلتر آبسردکن

 • فیلتر بی‌کیفیت

تمامی فیلترها بعد از چندین ماه که املاح و مواد معدنی آب را به خود جذب می‌کنند. مانند فیلترهای نو قادر به جذب ناخالصی‌های آب نخواهند بود؛ لذا باید به‌موقع تعویض شوند. از دیگر علت بوی بد آبسرد کن می‌توان استفاده از فیلترهای بی‌کیفیت را نیز نام برد که علاوه بر صدمه به سیستم آبسردکن ممکن است به‌طور کلی باعث از کار افتادن آبسردکن شود.

 • شستشوی مخزن

روش دیگر برای ازبین‌بردن بوی بد آب این است که به طور مرتب مخزن یخچال رو خارج کرده و آن را بشوییم؛ خارج کردن این مخزن و شستشوی آن در خارج از محیط یخچال از پخش شدن عوامل بیماری‌زا جلوگیری می‌کند.

مخزن داخلی آبسرد کن کاملا ایزوله است اما با این‌وجود ممکن است در اثر آلودگی بدنه خارجی مخزن آبسردکن، کپک‌ها و باکتری‌ها تکثیر شده و به داخل مخزن و در نتیجه آب نفوذ کنند. پس شستن و تمیز نگه‌داشتن بدنه خارجی مخزن، شیر تخلیه و دکمه‌ها ضروری است.

 • چک کردن اتصالات و عدم وجود مواد غذایی فاسد در یخچال

چک کردن این اتصالات و اطمینان از نبود مواد غذایی فاسد توصیه می‌شود چرا که ممکن است علت بوی بد آبسرد کن باشند.

درصورتی‌که در لوله‌های بیرونی انتقال آب به دستگاه و یا اتصالات داخلی آبسرد کن شکاف و درز ایجاد شده باشد، آب داخل دستگاه به‌راحتی آلوده شده و بو و مزه ناخوشایند به خود می‌گیرد؛ بنابراین بررسی دوره‌ای لوله‌های انتقال آب به سیستم آبسردکن و مخزن ضروری است.

 • استفاده از سرکه جهت از بین‌بردن بوی بد آب‌سردکن

با استفاده از یک ظرف محتوی آب ولرم و ترکیب آن با سرکه سفید و یا آغشته کردن پارچه سفید به آن می‌توانید مخزن آب‌سردکن را تمیز کرد.

به دلیل قدرت بالای سرکه سفید تمام میکروب‌ها و کپک‌های موجود در مخزن آب‌سردکن یخچال از بین می‌رود.

 • استفاده از جوش شیرین برای از بین‌بردن بوی بد آب‌سردکن

استفاده از جوش شیرین مانند استفاده از سرکه سفید می‌تواند یکی از راهکارهای خانگی و مؤثر جهت ازبین‌بردن بو بد آب‌سردکن باشد. هم جوش شیرین و هم سرکه سفید جزو پاک‌کننده‌های طبیعی به شمار می‌روند.

طریقه مصرف

محلولی رقیق از جوش شیرین در ترکیب با آب درست کنید. به‌ازای هر یک لیتر آب یک‌چهارم لیوان جوش شیرین اضافه کنید. حال با استفاده از یک فرچه یا مسواک مخزن و بدنه آب‌سردکن را گندزدایی کنید.

برای حصول اطمینان از گندزدایی کامل مخزن آبسرد کن؛ اجازه دهید مخزن به‌اندازه 6 تا 8 لیوان پر و خالی شود.

برای تمیزکردن آب‌سردکن که به هرکدام از علت‌های فوق رخ‌داده می‌توانید از یک دستمال تمیز آغشته به پاک‌کننده‌های خانگی مانند سرکه سفید یا جوش شیرین یا پاک‌کننده‌های صنعتی استفاده کنید ولی توصیه می‌شود قبل از تمیزکردن حتماً یخچال خود را از برق بکشید.

بوی بد آبسرد کن و منشأ آن

1. بوی پلاستیک 

علت بوی بد آبسرد کن در این حالت همان‌طور که پیش‌تر گفته شد نو بودن یخچال و سیستم آب‌سردکن و مخزن آبسرد کن است که با چند بار پر و خالی شدن مخزن آبسرد کن برطرف خواهد شد.

2. بوی تخم‌مرغ گندیده و یا شیر فاسد شده

این بو به دلیل وجود مواد غذایی فاسد شده یا کپک‌زده و تکثیر میکروب‌ها و کپک‌های ناشی از گندیدگی این مواد غذایی و نفوذ آن به داخل محفظه آب‌سردکن یخچال است.

3. بوی زیرزمین مرطوب یا خاک

علت بوی بد آبسرد کن در این حالت ناشی از شکستگی یا شکاف در بدنه لوله‌های متصل به آبسردکن است. کپک‌ها و میکروب‌ها در این قسمت که در تماس مستقیم با آب است تکثیر شده و در مجاورت آب بویی مانند زیرزمین نمور به طعم آب و فضای کلی یخچال خواهند داد.

در انتها لازم به ذکر است قبل از تمیزکردن آبسرد کن و محفظه آن ضروری است که یخچال را از برق بکشید. در برخی از مدل‌های آبسردکن، لوله‌هایی که وظیفه انتقال آب به محفظه نگهدارنده را دارند، قابل‌دسترس نبوده و در دید نیستند. برای اینکه نحوه دسترسی به لوله‌ها را بدانید باید دفترچه راهنمای یخچال را بخوانید، اگر این دفترچه به شما اطلاعاتی نداد بهتر است از یک متخصص برای تمیزکردن لوله‌های آب‌سردکن کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp