علت برفک زدن اواپراتور سردخانه | برفک زدن اواپراتور سردخانه یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که احتمال دارد در هر سردخانه‌ای اتفاق بیافتد. امروزه با افزایش جمعیت، نیاز افراد به مواد غذایی نیز افزایش یافته است. به دلیل حجم زیاد مواد غذایی برداشت شده، افراد نمی‌توانند مستقیما مواد غذایی را از تولید به مصرف برسانند. به همین علت از سردخانه‌ها برای سالم نگه داشتن مواد غذایی استفاده می‌کنند. سردخانه‌ها دارای اجزای مختلفی هستند که اواپراتور یکی از قسمت‌های مهم سیستم‌های برودتی و سرمایشی است و برفک زدن آن ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شود. یکی از مواردی که نشان‌دهنده برفک زدن این است که سیستم سرمایشی به خوبی عملکرد اصلی خود را انجام نمی‌دهد و محصولات داخل سردخانه به میزان کافی سرد نمی‌شوند. به همین دلیل باید سرویس سردخانه به صورت دوره ای انجام شود.
اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید و علل آن و راه حل آن را نمی‌دانستید، بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در این زمینه را دریافت کنید.

اواپراتور سردخانه

علت برفک زدن اواپراتور سردخانه

برفک زدن اواپراتور ممکن است عملکرد اصلی سردخانه را با مشکل مواجه کند و باعث وارد آمدن خسارات مالی زیادی به افراد شود. دانستن علت برفک زدن اواپراتور سردخانه به دارندگان سردخانه کمک می‌کند که از بروز اینگونه مشکلات جلوگیری کنند.

علت برفک زدن اواپراتور سردخانه

آلودگی‌های لوله‌های اواپراتور

اواپراتورها تبادل دمایی با محیط بیرون دارند، بنابراین نشستن هرگونه گرد و غیار و آلودگی بر روی لوله‌های اواپراتور باعث ایجاد فشار بر آن می‌شود. در این هنگام، اواپراتور نمی‌تواند به درستی با محیط پیرامون خود تبادل دمایی داشته باشد و از این رو شروع به برفک زدن می‌کند.
راه حلی که از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند، پاکسازی‌ لوله‌های اواپراتور است. پاکسازی دوره‌ای باعث می‌شود که گرد و غبار موجود بر روی لوله‌ها به طور کامل از بین بروند و اواپراتور بتواند به راحتی وظیفه اصلی خود را انجام دهد.

برفک اواپراتور

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت سرد نکردن سردخانه

کاهش ماده مبرد باعث برفک زدن اواپراتور سردخانه

برای به جریان درآوردن انرژی سرمایشی در سیستم‌های برودتی، از ماده مبرد استفاده می‌شود. این ماده همواره در مسیر بسته‌ای مکررا جریان دارد و مسئولیت انتقال گرما را به خوبی انجام می‌دهد. اگر به دلایل مختلف مانند نشتی، این ماده در داخل مسیر کاهش یابد فشار زیادی بر اجزای داخلی سیستم سرمایشی مخصوصا اواپراتور وارد می‌شود. فشار ایجاد شده ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد قطعات شوند و همین امر به برفک زدن اواپراتور سردخانه منجر شود.

جریان نداشتن هوا

یکی از مواردی که ممکن است بر عملکرد اواپراتور تاثیر منفی داشته باشد، نبود جریان هوا در دمنده‌ها است. جریان هوا اگر در حجم مناسبی در جریان نباشد، بر عملکرد کل سیستم تاثیر می‌گذارد. مواردی همچون عملکرد نادرست فیلتر هوا، کوچک بودن فیلتر هوا، گرفتگی دریچه ورودی، خرابی موتورهای دمنده و آلودگی هواسازها ممکن است دلیل اصلی وارد نشدن مقدار صحیح هوا به سیستم باشد. تمامی این موارد در نهایت باعث برفک زدن اواپراتور سردخانه می‌شوند.

خرابی ترموستات باعث برفک زدن اواپراتور سردخانه

اگر ترموستات به درستی کار نکند، نمی‌تواند تغییر دماها را به درستی تشخیص دهد از این رو بی‌وقفه کار می‌کند. اگر ترموستات عملکرد صحیح خود را انجام ندهد، سیستم در دمای معین متوقف نمی‌شود و همین امر باعث برفک زدن اواپراتور سردخانه می‌شود. برای جلوگیر از بروز این مشکل باید عملکرد صحیح ترموستات را بررسی کنید و در صورت نیاز اقدام به تعمیر یا تعویض آن کنید.

حل برفک زدن اواپراتور سردخانه

سرد شدن هوا

در فصول سرد سال، عملکرد سیستم سرمایشی با زمانی که دمای محیط دمای بالایی است فرق دارد، در این زمان‌ها ممکن است ماده مبرد به درستی در مسیر حرکت نکند و در قسمتی باقی بماند و باعث بروز مشکل و یخ زدگی در آن ناحیه شود. یکی از نواحی که احتمال برفک زدن در آن وجود دارد، اواپراتور سردخانه است. برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توانید فن‌ها، برج‌های خنک کننده و ترموستات را تنظیم کنید تا متناسب با دمای بیرون عمل کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیر کمپرسور سردخانه

رطوبت بالا

بعضی از محیط‌ها دارای رطوبت بالایی هستند، از این رو میزان تقطیر بر روی لوله‌ها نیز افزایش می‌یابد. آب‌های تشکیل شده جمع شده و به کمک لوله‌هایی از اواپراتور خارج می‌شوند. اگر این لوله‌ها بنابر دلایلی مسدود باشند، این آب در داخل اواپراتور می‌ماند و ممکن است باعث برفک زدن اواپراتور سردخانه شود. برای جلوگیری از این امر بهتر است به طور مرتب سرویس قطعات سردخانه انجام شود و در صورت وجود مشکل و انسداد لوله، قبل از بروز مشکل جدی برطرف شود.

تعمیر اواپراتوری که برفک می زند

روش حل برفک زدن اواپراتور سردخانه

برای حل این مشکل و رفع برفک می‌توان اقدامات زیادی انجام داد. اگر شما هم جز افراد هستید که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، به شما توصیه می‌شود از تعمیرکاران و سرویس کاران حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. در ادامه برخی از اقدامات لازم جهت برای رفع برفک بررسی می‌شود.
گام اول- عملکرد سیستم دیفراست را بررسی کنید. خرابی هریک از قطعات این قسمت باعث ایجاد فشار بر روی اواپراتور و برفک زدن آن می‌شود. بنابراین بهتر است به کمک اهم متر تمام قطعات سیستم را بررسی کنید.
گام دوم- کم یا زیاد بودن ماده مبرد باعث یخ زدگی اواپراتور می‌شود. شما می‌توانید به کمک یک متخصص گاز داخل دستگاه را تنظیم کنید. در صوزت کم بودن ان را شارژ کنید و در صورت زیاد بودن آن را تخلیه کنید.
گام سوم- روغن اواپراتور را بررسی کنید. در صورت انباشته شدن روغن در یک قسمت دستگاه، اواپراتور شروع به برفک زدن می‌کند که بایستی میزان روغن تجمعی در یک ناحیه را با کمک پارچه‌ایروان پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp