شارژ گاز داکت اسپلیت آخرین مرحله از نصب یک اسپلیت است. اگر مراحل نصب یونیت داخلی و خارجی و همچنین لوله مبرد که از مراحل قبل از شارژ گاز داکت هستند، به طور صحیح انجام شوند، مرحله شارژ گاز به یک مرحله ساده تبدیل می‌شود. در اسپلیت‌های جدید، یونیت‌های خارجی و داخلی از قبل با گاز پر می‌شوند.

نکته مهمی که درمورد گاز داکت اسپلیت وجود دارد این است که نمی‌توان از آن در تهویه مطبوع اسپلیت برای خنک‌کنندگی استفاده کرد. در این مقاله به بررسی نحوه شارژ گاز داکت اسپلیت می‌پردازیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

داکت اسپلیت

شارژ گاز از یونیت خارجی

یونیت‌های خارجی جدیدی که در اسپلیت‌های جدید استفاده شده‌اند، از قبل در کارخانه با گاز پر می‌شوند. بیشتر گاز در قسمت کویل کندانسور اسپلیت پر می‌شود و برای اثر خوب میزان شارژ این کار با فشار بالا صورت می‌گیرد. اگر میزان شارژ داکت در کندانسور به میزان کافی باشد، اثر خنک‌کنندگی اسپلیت بسیار خوب خواهد بود.
با توجه به این مسئله که گاز مبرد  در سیستم تهویه از قبل وجود دارد، نیازی به شارژ گاز اضافی برای آن نیست. البته باید این نکته را ذکر کنیم که در صورتی که فاصله بین یونیت‌های خارجی و داخلی زیاد باشد، شاید به شارژ گاز خارجی نیاز پیدا کنیم. گازی که در یونیت خارجی شارژ می‌شود باید به کل سیستم اسپلیت راه داشته باشد. این سیستم شامل لوله مبرد و یونیت داخلی نیز هست.

 

می‌توان گفت در اسپلیت‌های جدیدی که در بازار وجود دارند مانند قبل و به صورت گذشته شارژ گاز انجام نمی‌شود. در واقع در این اسپلیت‌ها تنها گاز فشرده شده در یونیت خارجی به کل سیستم تهویه مطبوع توزیع می‌شود.
دو سوپاپ برای تامین گاز فشرده از یونیت خارجی به یونیت داخلی و برای دریافت گاز برگشتی از یونیت داخلی به یونیت خارجی در انتهای پایینی یونیت خارجی، تعبیه شده است. در ابتدای کار شارژ گاز هر دو سوپاپ بسته هستند. اما هنگامی که شارژ گاز داکت در حال انجام باشد، این دو سوپاپ کم کم باز می‌شوند. با باز شدن سوپاپ‌ها، مبرد در کل سیستم تهویه مطبوع توزیع می‌شود.

شارژ گاز داکت اسپلیت

نشت گاز پس از شارژ گاز داکت اسپلیت

شارژ گاز یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در مراحل نصب اسپلیت است. زیرا گاز شارژ شده مانند خون در بدن برای سیستم تهویه است. اگر حتی نشتی‌های کوچکی در گاز وجود داشته باشد، امکان مختل شدن کار کل دستگاه به مرور زمان وجود دارد. بنابراین به هیچ عنوان نباید از این موضوع غافل شد.
همچنین نکته مهم دیگری نیز وجود دارد. در صورت نشتی گاز، هزینه‌های تعمیر سیستم پس از خرابی آن، بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین نصاب در هنگام نصب اسپلیت‌ها، حتما باید به بررسی دقیق نشت گاز بپردازد.

نحوه بررسی نشت گاز پس از شارژ گاز داکت اسپلیت

برای بررسی نشت گاز می‌توانید از محلول صابون استفاده کنید. کار بسیار ساده‌ای که با کمک آن می‌توانید از هزینه‌های بسیار زیاد تعمیر سیستم تهویه جلوگیری کنید. اگر گاز نشتی داشته باشد، حباب‌ها را در کف‌های صابون می‌بینید. اگر کف صابون ثابت بود، یعنی نشتی وجود ندارد. اما اگر حباب مشاهده کردید، اتصالات را مجدداً بررسی کنید و آن‌ها را سفت کنید. اگر نشتی متوقف نشد، ممکن است مجبور شوید به نصب مجدد شارژ گاز بپردازید.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: نحوه گاز زدن داکت اسپلیت

راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع

هنگامی که شارژ گاز در سیستم تهویه مطبوع را با موفقیت انجام دادید و نشتی آن را نیز بررسی کردید، سپس می‌توانید اسپلیت را راه‌اندازی کنید. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود، می‌توانید بعد از گذشت یک الی دو دقیقه هوای خنک را احساس کنید.
پس از نصب کامل اسپلیت و خنک شدن فضای اتاق، شما می‌توانید به دلخواه خود لوورهای یونیت داخلی را طوری تنظیم کنید که هوای خنک مستقیماً پخش شود یا در جهت‌های مختلف پخش شود. سرعت فن نیز قابل تنظیم است. تمام این تنظیمات پس از راه‌اندازی و نصب درست اسپلیت به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود و می‌توانید برای این کار از کنترل از راه دور استفاده کنید.

راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع

مرحله شارژ گاز داکت اسپلیت از موارد بسیار مهم نصب اسپلیت است. به هیچ عنوان از بررسی نشت گاز پس از انجام مراحل شارژ گاز در یونیت خارجی غافل نشوید. با توجه به این‌که در اسپلیت‌های جدید تنها گاز فشرده شده در یونیت خارجی در کل سیستم تهویه مطبوع اسپلیت توزیع می‌شود و نیازی به شارژ گاز مانند سابق نیست، کار برای نصابان راحت‌تر شده است. با وجود این، تمام مراحل نصب را به دقت انجام دهید تا درپایان کار مجدداً مجبور به انجام شارژ گاز مجدد یا انجام دوباره سایر مراحل نصب نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp