ریتیوب چیلر | دردنیای صنعتی امروز، که همه چیز از سرعت زیادی برخوردار است، وجود کارخانجات عظیم، دستگاه­ها و ساختمان­های بزرگ امری عادی تلقی می­ شود. قطعا یکی از دغدغه ­های صاحبان این تأسیسات، نگهداری و تهویه آنهاست. برای این کار­، مخترعان دستگاهی به­نام «چیلر» ساختند. چقدر با چیلر و ریتیوب چیلر آشنا هستید؟ آیا تا کنون از آن استفاده کرده­اید؟ در این نوشته قصد داریم شما را با آنها آشنا کنیم پس لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

چیلر چیست؟

لغت «چیلر» به معنی «خنک­کننده» است. اصطلاحا به دستگاهی گفته می­شود که دما را با گردش مایعی مانند آب تنظیم می­کند. از این دستگاه برای حفظ دمای دستگاه­های مختلف صنعتی، ابزارآلات آزمایشگاهی، تجهیزات، تهویه مطبوع ساختمان­ها و کارخانجات استفاده می­شود.

کاربرد چیلر

این دستگاه هم مصرف خانگی دارد و هم صنعتی. مصارف صنعتی بیشتر شامل حفظ دمای ابزارآلات و دستگاه­ها هنگام کار آنها می­شود. چیلر خانگی برای تهویه مطبوع و خنک نگه­داشتن و کنترل میزان رطوبت در ساختمان­های بزرگ مورد استفاده قرار می­گیرد. چیلر معمولاً روی پشت بام یا در زیرزمین نصب می‌شود و بیشترین نقش را در تأمین سرمای ساختمان در فصل تابستان دارد.

ویژگی­ها ریتیوب چیلر

از ویژگی­های این دستگاه می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت بالا
 • همراه داشتن مولد برودت یا حرارت
 • کانال­کشی و لوله­ کشی چیلر با متریال­های متفاوت و متناسب با نیاز
 • امکان کنترل جداگانه هر کانال، علیرغم اینکه چیلر یک سیستم مادر است و همه کانال ها را در خود جای می‌دهد.
 • تولید صدای کم
 • صرف انرژی کم

انواع چیلر

چیلرها را می­توان بر اساس عوامل مختلفی دسته­بندی کرد اما مهم­ترین عامل دسته­بندی آن، نوع سیکل کاری و عملکردی آن است. بر این اساس چیلرها به دو دسته تقسیم می­شوند:

چیلر تراکمی

دستگاهی است که مهم­ترین جزء آن، کمپرسور است. به همین دلیل بسیاری از مهندسان مکانیک و سیستم­های برودتی، کمپرسور را قلب چیلر تراکمی می­دانند که گران­ترین قطعه این دستگاه بشمار می­آید. چیلر تراکمی دارای چهار جزء بسیار مهم است:

 • کمپرسور (متراکم کننده)
 • کندانسور(تقطیر کننده)
 • اواپراتور(تبخیرکننده)
 • شیر انبساط (اکسپنشن ولو)

ریتیوب چیلر تراکمی

پیشنهاد می کنیم این مقاله ها را نیز بخوانید : انواع کمپرسور چیلر و علت سوختن کمپرسور چیلر

چیلر جذبی

فرایند کار چیلرهای جذبی با چیلرهای تراکمی متفاوت است. در چیلرهای جذبی بر خلاف تراکمی از جذب کننده (Absorber) و مولد حرارتی (ژنراتور) به جای کمپرسور استفاده می­شود.  سیکل عملکردی چیلرهای جذبی ترکیبی از فرآیندهای ترمودینامیکی و شیمیایی است. از آنجا که در چیلر جذبی کمپرسور وجود ندارد، مصرف برق آن پایین است. اما هر ماشینی برای راه اندازی و عملکرد به یک منبع انرژی نیاز دارد. منبع انرژی این دستگاه، انرژی گرمایی است، که از طریق مشعل­های گازی یا گازوئیلی به­دست می­آید.

ریتیوب چیلر جذبی

آیا چیلر می­تواند کاربرد گرمایشی نیز داشته باشد؟

بله. با افزودن یک شیر چهار طرفه ویژه به سیستم و تغییر مسیر عبور مبرد و جابجایی نقش اواپراتور و کندانسور، این عمل امکان­پذیر است. اما در مجموع به دلیل هزینه بالای برق در مقایسه با گاز و استهلاک بالا، این کار توصیه نمی شود. ریتیوب چیلر

نگهداری

همان­طور که می­دانید هر وسیله­ای نیاز به نگهداری دارد. اگر انجام سرویس و تعمیر چیلر در زمان و به شیوه­ای مناسب انجام نشود، ممکن است هزینه زیادی روی دست صاحبان آن بگذارد. یکی از قسمت­های این دستگاه،که باید به­صورت مداوم کنترل شود، تیوب­های آن است که این کار از طریق ریتیوب چیلر انجام می­شود.

ریتیوب چیلر چیست؟

مبدل­های حرارتی یکی از اجزای اصلی انواع چیلرها محسوب می­شود. این مبدل­ها مسئول انتقال حرارت در راستای خنک کردن آب چیلد واتر و پس دادن گرما به آب کندانسور می­باشد. این لوله‌ها ممکن است بنابر دلایل مختلفی از آلودگی گرفته تا کهنگی فرسوده شوند.

چیلرهای تراکمی دو مبدل حرارتی «کندانسور» و «اواپراتور» دارد. چیلرهای جذبی دارای چهار مبدل شامل کندانسور، ژنراتور ،ابزوربر و اواپراتور می­باشد. در این چیلرها جنس این مبدل­ها مسی است و بسته به نوع کاربرد، می­تواند دارای فین داخلی، فین خارجی باشد.

ریتیوب چیلر چیست؟

ریتیوب به معنای برداشتن لوله­ های قدیمی و نصب لوله­ های جدید است. موفقیت این فرایند ارتباط مستقیم با کنترل کیفیت، پیروی از رویه­ های مناسب، استفاده از ابزار مناسب و داشتن نیروی کار بسیار ماهر دارد.

 چه موقعی انجام ریتیوب چیلر لازم است؟

 1. داخل لوله­ های کندانسور چیلرهای تراکمی و لوله ­های ابزوربر و کندانسور چیلرهای جذبی، آب جریان دارد. این جریان مداوم باعث ایجاد رسوب در داخل لوله ­ها می­شود که برای از بین بردن آنها، هرساله اسیدشویی انجام می­گیرد. اسید نیز به مرور زمان باعث کاهش ضخامت تیوب­ها و سوراخ شدن آنها می­شود و در این­صورت باید ریتیوب انجام شود.
 2. اگر در اسیدشویی از اسید نامناسب استفاده شود باعث خورده شدن تیوب­ها و آسیب به آنها می­گردد. وقتی اسید نامناسب به لوله مسی برسد، لوله به رنگ سبز در می­ آید و از بین می­رود. در این هنگام انجام ریتیوب چیلر ضروری است.

لوله مسی به رنگ سبز درآمده

لوله مسی به رنگ سبز درآمده

 1. چنانچه رسوب تمام تیوب کندانسیور را کاملا مسدود کند و دیگر قابلیت باز شدن نداشته باشد، تنها چاره ریتوب است.
 2. در صورتی که کنترل کننده­های اواپراتورها کارکرد مناسبی نداشته باشند، آب اواپراتور یخ می­زند و لوله ­های آن از بین می­رود. در این حالت ریتیوب چیلر کامل باید انجام شود.
 3. چنانچه چیلر آسیب ببیند و بیش از 5% تیوب­ها دچار نشتی شده باشند، باید ریتیوب چیلر انجام شود.

مراحل ریتیوب

در ریتیوب چیلر، ابتدا درب واترباکس را باز می­ کنند و وضعیت لوله ­ها را بررسی می­ کنند. در صورت وجود هر یک از موارد فوق الذکر، ریتیوب به شرح زیر انجام می­شود:

 • باز کردن بدنه مبدل و خارج کردن تیوب­ها از صفحه مشبک.
 • برق کاری تمام صفحات تا آماده نصب تیوب­های مسی شود.
 • قرار دادن دقیق و بدون آسیب لوله ­ها.
 • استفاده از پرچ یا اکسیندر جهت فراخ کردن دهانه لوله به­ طوری که دیواره لوله در اثر فشار به سطح داخلی محکم گردد.

لازم به ذکر است که عمل فراخ کردن باید چنان دقیق و مؤثر انجام شود که علاوه بر درزبندی بسیار خوب و بدون نشت، تیوب دچار ترکیدگی یا لهیدگی نشود.

ریتیوب چیلر تمام شده

ریتیوب چیلر تمام شده

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : تعمیرات چیلر در شمال تهران

سخن آخر ریتیوب چیلر

دستگاه چیلر، مانند هر دستگاه دیگری نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. در صورتی که بیش از ده سال از عمر آن گذشته باشد، باید سلامت تیوب­ها و ضخامت آن هر ساله چک گردد. در صورت وجود هر نوع نقصی باید آن را برطرف نمود یا در صورت لزوم از چیلر ریتیوب استفاده کرد. امیدواریم با مطالعه این نوشته توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در خصوص چیلر و ریتیوب آن در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp