انتخاب کمپرسور سردخانه | اگر تصمیم به تعویض کمپرسور سردخانه دارید، انتخاب کمپرسور مناسب نقش بسیار مهمی در افزایش راندمان و قابلیت اطمینان سیستم دارد. همچنین اگر بتوانید کمپرسور مناسب انتخاب کنید، بسیاری از هزینه‌های شما کاهش پیدا می‌کند. اگر مدل کمپرسور قدیمی شما دیگر در بازار موجود نیست و به دنبال انتخاب مدل دیگری از کمپرسورها هستید، یا این که بعد از مدتی تصمیم گرفتید برای افزایش بازدهی کارتان کمپرسور سردخانه را تغییر دهید، ما چند مورد از عواملی که می‌تواند راهنمای انتخاب کمپرسور سردخانه باشد به شما ارائه می‌کنیم. امیدواریم تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

چند مورد از عوامل مهم در انتخاب کمپرسور سردخانه مناسب

شرایط مختلف کاری

وقتی کمپرسور برای سیستم‌های تبرید استفاده می‌شود؛ معمولاً باید در چند شرایط کار کنند. مثلاً ممکن است در شرایطی که بار متغیر است، کمپرسور سرعت متغیر یا دو مرحله‌ای مناسب باشد، اما برای  بار سبک، کمپرسور تک مرحله‌ای که با 100 درصد ظرفیت خود کار می‌کند، انتخاب مناسب‌تری است. علاوه بر میزان بار، خود مبرد نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب کمپرسور دارد. برخی از کمپرسورها صرفاً برای یک مبرد خاص طراحی شده‌اند و نمی‌توان برای سایر مبردها از آن‌ها استفاده کرد.

فشار

عامل بعدی که می‌تواند در انتخاب شرایط کاری کمپرسور نقش داشته باشد، عامل فشار است. سیستم فشار مکش و تخلیه را نشان می‌دهد و بنابراین، میزان فشاری که کمپرسور در آن محدوده کار می‌کند، عامل مهمی در انتخاب است. مثلاً کمپرسورهایی هستند که می‌توانند در دمای بالاتر از 23 درجه فارنهایت کار کنند و کمپرسورهای دیگری نیز هستند که در دمای منفی 4 درجه فارنهایت کار می‌کنند.

ظرفیت کمپرسور عاملی مهم در انتخاب کمپرسور سردخانه

یکی از مسائل مهم و بسیار گیج‌کننده در انتخاب کمپرسور سردخانه، تعیین کمپرسور با ظرفیت مناسب است. وقتی می‌خواهید ظرفیت مناسب برای کمپرسور را انتخاب کنید، باید به سطوح فشار و دما توجه کنید. ظرفیت کمپرسورها بر اساس فوت مکعب در دقیقه (CFM) یا فوت مکعب در ساعت (CFH) بیان می‌شود. هر چه میزان فوت مکعب یا فوت مکعب در ساعت بیشتر باشد، ظرفیت خنک‌کنندگی آن بیشتر است.

قدرت اسب بخار

راندمان و توان اسب بخار کمپرسور را نباید فراموش کنید. اگر توان اسب بخار پایین باشد، ممکن است ظرفیت کمپرسور برای کاربردی که برای آن در نظر گرفته شده مناسب باشد، اما کمپرسور توان کافی برای انجام آن نداشته باشد.

تأثیر گشتاور استارت در انتخاب کمپرسور سردخانه

عامل مهم دیگر میزان گشتاور استارت است. کمپرسورهای تبرید با سیستم موتوری با گشتاور راه‌اندازی پایین فقط در سیستم‌هایی قابل استفاده هستند که یکسان‌سازی فشار قبل از راه‌اندازی انجام شده باشد. در سیستم‌هایی که فشار قبل از راه‌اندازی متفاوت است، باید از موتورهایی استفاده شود که گشتاور راه‌اندازی بالایی داشته باشد.

شناخت انواع کمپرسورهای سردخانه در تجارت

یکی از عوامل مهم در انتخاب کمپرسور، شناخت کمپرسورهای سردخانه است. قیمت کمپرسورها و ویژگی‌های کلی هر نوع کمپرسور تأثیر زیادی در انتخاب کمپرسور مناسب برای سردخانه دارد.

کمپرسورها به دسته‌بندی‌های مختلفی از جمله باز، بسته و نیمه بسته، دواری، محوری، گریز از مرکز، تک مرحله‌ای، چند مرحله‌ای و… نیز تقسیم‌بندی می‌شوند. هر کدام از این کمپرسورها شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. در زیر به چند مورد مهم‌تر اشاره می‌کنیم:

کمپرسور سردخانه باز

در این کمپرسورها موتور و بدنه کمپرسور از یک‌دیگر جدا می‌شوند. برحسب نیاز یا در صورت خراب‌شدن موتور به راحتی می‌‌توان موتور را از کمپرسور خارج کرد و موتور دیگری در آن قرار داد. در این نوع از کمپرسورها تمامی قسمت‌های آن برای تعمیر کمپرسور سردخانه قابل دسترس است و قابلیت جدا شدن دارد. عیب این کمپرسورها این است که امکان نشتی مبرد در آن وجود دارد. قدرت این کمپرسورها نیز بالاست.

کمپرسور سردخانه بازکمپرسور سردخانه بسته

دراین نوع از کمپرسورها موتور و کمپرسور به یکدیگر متصل شده‌اند. این نوع از کمپرسورها نسبتاً مقرون به صرفه و ارزان‌قیمت هستند، اما توان کمی دارند و برای کارهایی که نیاز به ظرفیت کمتری دارند، مناسب هستند.

کمپرسور سردخانه بستهکمپرسور نیمه بسته

کمپرسورهای نیمه‌بسته، بینابین کمپرسورهای باز و بسته عمل می‌کنند. در این نوع کمپرسورها موتور و بدنه کمپرسور در یک مکان قرار دارد، اما به یکدیگر متصل نشده‌اند و قابلیت جدا شدن دارند. موتور کمپرسور را می‌توان توسط مبرد یا مایع خنک‌کننده دیگری خنک کرد. این کمپرسورها توان متوسطی دارند و برای کاربردهایی که نیاز به توان متوسطی دارند بسیار مناسب هستند، به خصوص این که تعمیر و نگه‌داری از آن‌ها هم آسان است. کمپرسورهای نیمه‌بسته نسبت به کمپرسورهای باز قیمت بیشتری دارند.

کمپرسور نیمه بستهکمپرسور پیستونی

یکی از رایج‌ترین کمپرسورهای سردخانه‌ای در صنعت، کمپرسورهای پیستونی هستند. این کمپرسورها در توان‌های مختلف از کم تا زیاد و در انواع مختلف باز، بسته و یا نیمه‌بسته در دسترس قرار دارند. کمپرسورهای پیستونی باید مرتباً روغن‌کاری شوند.  این کمپرسورها مقرون به صرفه هستند، ولی فناوری بسیار پایینی دارند. یکی از مزایای آن‌ها این است که می‌توان گفت همه کاره هستند. البته یک عیب بزرگ دارند و نسبت به مایع ورودی به شدت حساس هستند.

کمپرسور پیستونیکمپرسور سردخانه‌ای اسپیرال

این کمپرسورها با نام اسکرال و یا مارپیچی نیز شناخته می‌شوند. دلیل این نام‌گذاری، وجود دو غلتک مارپیچ در آن است. یکی از مارپیچ‌ها در جای خودش ثابت شده است و مارپیچ دیگر در خارج از مرکز حرکت می‌کند. نسبت به کمپرسورهای پیستونی، این کمپرسورها تعداد قطعات کمتری دارند. همچنین تغییرات گشتاوری کمتری به موتور اعمال می‌کنند که باعث می‌شود قابلیت اطمینان بیشتری داشته باشد. به مایع ورودی حساس نیستند. عیب این کمپرسورها این است که قدرت محدودی دارند. اما می‌توان چند کمپرسور را با هم موازی کرد تا از مجموع قدرت‌های آن‌ها استفاده کرد. همچنین نسبت به کمپرسورهای پیستونی سرو صدای بسیار کمتری دارند و به همین دلیل در یخچال‌های مدرن از آن‌ها استفاده می‌شود.

کمپرسور سردخانه‌ای اسپیرالکمپرسورهای سردخانه‌ای اسکرو

کمپرسورهای اسکرو محدوده توانی بسیار گسترده‌ای دارند که 20 تا 1200 کیلووات را شامل می‌شود. عمر طولانی و قابلیت اطمینان بالا نیز از دیگر مزایای کمپرسورهای اسکرو است. البته نکته مهمی نیز در استفاده از این کمپرسورها وجود دارد. این کمپرسورها باید به درستی روغن‌کاری شوند؛ این کار به خنک‌شدن مبرد کمک می‌کند و صدای کمپرسور را کاهش می‌دهد. همچنین این کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای پیستونی فضای بیشتری اشغال می‌کنند و گران‌تر هستند.

کمپرسورهای سردخانه‌ای اسکرو

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت سرد نکردن سردخانه

سخن آخر

برای انتخاب بهترین کمپرسور سردخانه‌ای باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. میزان فضای اشغال شده، هزینه، توان، میزان سر و صدا، ظرفیت کمپرسور، قابلیت اطمینان، تعمیر آسان و… از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در انتخاب کمپرسور هستند. دراین مقاله تلاش کردیم به موارد مختلفی اشاره کنیم که در انتخاب کمپرسورها کمک‌کننده هستند. امیدواریم این مطلب برای شما خواننده گرامی مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp