نشت آب از پکیج دیواری | با پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیای امروزی سیستم‌های گرمایشی قدیم جای خود را به سیستم‌های جدید داده‌اند. دلیل آن نیز واضح است که سیستم‌های گرمایشی جدید مانند پکیج‌ها که انواع مختلف دارند به دلایل بسیاری همچون جاگیر نبودن، دو کاربردی بودن که هم مسئولیت گرمای محیط و هم گرمای آب را انجام می‌دهد و خیلی از مزایای دیگر، مورد استقبال مردم قرار گرفته است. اما این وسیله هم مانند هر سیستم دیگری احتمال خرابی دارد. یکی از این موارد شایع، نشت آب از پکیج است. بنابراین سرویس و تعمیر پکیج‌ها هم از موارد مهمی است که باید توسط افراد آموزش‌ دیده و متخصص انجام شود تا جلوی هزینه‌های بیشتر را بگیرد. در ادامه به دلایل نشت آب از پکیج دیواری، عیب‌یابی و تعمیر آن می‌پردازیم.

نشت آب و خرابی دیوار

اهمیت عیب‌یابی پکیج دیواری:

پکیج‌ها امروزه در بیشتر مکان‌های مسکونی، تجاری و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند و اکثر شما کارایی آن را می‌دانید که وظیفه‌ گرم کردن محیط از طریق ورود آب به رادیاتورها و گرم کردن آب برای استفاده در حمام، شستشو و تمامی کارهایی که روزانه به وسیله‌ی آب گرم انجام می‌شود، را بر عهده دارند. مزیت‌های بسیار آن مثل داشتن امنیت زیاد، نیاز نداشتن به موتورخانه، کاهش مصرف سوخت و … باعث می‌شود که ما در نگه‌داری درست آن، دقت بیشتری داشته باشیم و سرویس، عیب‌یابی آن را فراموش نکنیم و در صورت مشاهده کوچک‌ترین مشکل، به تعمیر آن بپردازیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مدتی پس از استفاده از این سیستم گرمایشی، شاهد نشت آب از پکیج باشید و این موضوع شما را نگران کند. در چنین مواردی خود دست به کار نشوید زیرا سررشته‌ای در این کار ندارید و مشکل را پیچیده‌تر می‌کنید. بهتر است که از افراد حرفه‌ای برای بازدید از پکیج‌تان کمک بگیرید تا با بررسی و عیب‌یابی، متوجه علت نشت آب از پکیج شوند و به تعمیر آن بپردازند.

عیب‌یابی پکیج دیواری

چه دلایلی باعث نشت آب از پکیج دیواری می‌شود:

نشت آب از پکیج گویای خراب یا فرسوده شدن بخشی از پکیج و یا عدم رعایت قوانین در هنگام نصب می‌باشد. در چنین مواقعی پکیج خود را خاموش کنید تا افراد متخصص در این کار علت را بررسی کنند. بعد از بررسی متوجه یکی از دلایل زیر می‌شوند.

دلایل نشت آب از پکیج دیواری:

محکم نبودن بست یا اتصالات پکیج دیواری:

در هنگام نصب لوله‌های پکیج دیواری از یک سری بست‌ها استفاده می‌کنند که این بست‌ها ممکن است بعد از مدتی به علت ورود و خروج آب گرم شل شده یا شکسته شود. این موضوع باعث نشت آب از پکیج می‌شود. پس از وجود چنین مشکلی تعمیرکار به سفت کردن و یا تعویض این بست‌ها در صورت شکسته شدن می‌پردازد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: علت ایجاد سر و صدای پکیج چیست؟

فشار پکیج زیاد است:

در خیلی از مواقع پیش آمده که علت نشت آب از پکیج دیواری زیاد بودن فشار پکیج است که با بررسی آن در قسمت فشارسنج متوجه این قضیه می‌شوند که فشار موجود از فشار معمول و متناسب که 1 الی 2 در فشار سنج می‌باشد، بیشتر است. حالا شیر تخلیه فشار برای کاهش فشار موجود، آب را از طریق سوپاپ‌های موجود خارج می‌کند . همین قضیه باعث می‌شود قطعات داخلی پکیج خراب شود و موجب نشت آب از پکیج گردد.

ایجاد مشکل نشت آب از پکیج دیواری پس از خرابی پمپ:

همانطور که می‌دانید وظیفه پمپ، گردش آب در پکیج است. اگر این پمپ به دلیل خرابی و یا حتی نیم‌سوز شدن وظیفه خود را انجام ندهد، آب از قسمت زیرین پکیج نشت می‌کند. در صورت وقوع چنین اتفاقی تعمیرکار مربوطه به تعمیر و یا در صورت لزوم به تعویض آن می‌پردازد، تا مشکل را رفع کند.

فرسوده شدن لوله‌ها:

یکی دیگر از دلایل نشت آب از پکیج می‌تواند به علت فرسوده شدن و خوردگی لوله‌ها باشد. عوامل بسیاری همچون ورود آب گرم و سرد که دمای بسیار متفاوت دارند، باعث خوردگی لوله‌ها و به مرور زمان فرسایش و پوسیدگی می‌شوند و نشت آب از پکیج اتفاق می‌افتد. اگر این فرسودگی‌ها کم باشد یعنی تعداد کمی لوله پوسیده شوند، قابل تعویض است اما در صورت فرسودگی کلی به احتمال زیاد قابل تعمیر نمی‌باشد و نیاز به تعویض دستگاه می‌باشد. و این تصمیم توسط تعمیرکار پس از مشاهده مشکل گرفته می‌شود.

مشکل نشت آب پکیج دیواری

اشتباه در نصب پکیج:

در بعضی مواقع پیش می‌آید که هنگام نصب پکیج، لوله‌ها را جابه‌جا به هم متصل می‌کنند و باعث می‌شود که لوله خوب به هم چفت نشود و نشت آب از پکیج رخ دهد. پس از مشاهده چنین موردی به نصب درست آن می‌پردازند و خرابی‌های احتمالی پس از نشت آب را بررسی و تعمیر می‌کنند. اگر کار نصب توسط افراد حرفه‌ای انجام شود معمولا این اتفاق نمی‌افتد. بنابراین سعی کنید نصب پکیج را به دست افراد حرفه‌ای بسپارید تا از خرابی‌های بسیاری جلوگیری شود.

خراب شدن مبدل پکیچ دیواری:

در بعضی مواقع خراب بودن و یا زنگ زدن مبدل دلیل نشت آب از پکیج است. یعنی در صورت سوراخ شدن، ترک برداشتن و یا زنگ‌زدگی مبدل، آب از پکیج نشت می‌کند. البته باید گفت در بعضی از دستگاه‌ها یک مبدل و در بعضی از آن‌ها دو مبدل داریم. سیستم‌های یک مبدله معمولا پس از سوراخ شدن  به احتمال بسیار ضعیف آب‌ریزی اتفاق می‌افتد یا اصلا آب‌ریزی ندارند ولی در دستگاه‌های دو مبدله، سوراخ در هر کدام از آن‌ها باعث نشت آب از قسمت زیرین پکیج می‌شود.

نشتی آب از پکیج

خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان در پکیج:

وظیفه شیر اطمینان در پکیج دیواری این است که فشار موجود را تنظیم کند و در صورت وجود بار اضافی، آن را کاهش ‌دهد. بنابر دلایل زیادی همچون دمای زیاد آب، ضربه، تمام شدن عمر آن و … شیر تخلیه از کار می‌افتد و باعث نشت آب از پکیج می‌گردد.

بالا رفتن دما در پکیج:

در مواقعی شاهد نشت آب از قسمت شیر کنترل دما هستیم و دلیل آن نیز می‌تواند  مربوط به سنسور تنظیم دما باشد. یعنی در پکیج‌های دیواری یک سنسور یا شیر برای تنظیم دما وجود دارد که اجازه بالا رفتن دمای آب را نمی‌دهد. اگر این شیر خراب شود دما خیلی بیشتر از حد معمول می‌شود و به سیستم داخلی و لوله‌ها آسیب می‌زند و باعث نشت آب از پکیج می‌گردد. تعمیرکار پس از بررسی به تعویض یا تعمیر این قطعه می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp