تعویض خازن داکت اسپلیت در مجموعه سانتیگراد

تخصصی ترین مرکز تعمیر داکت اسپلیت 

کارشناسان و تکنسین‌های دوره دیده و حرفه ای در مجموعه بزرگ سانتیگراد آماده ارائه خدمات عیب یابی، سرویس و تعمیر داکت اسپلیت و همچنین بررسی دلایل سوختن خازن داکت اسپلیت و تعویض انواع خازن های سوخته و معیوب داکت اسپلیت به شما عزیزان هستند.

تیم فنی متشکل از حرفه ای ترین کارشناسان

تضمین کیفیت تمامی قطعات استفاده شده

خدمت رسانی در کمترین زمان ممکن

هزینه های منصفانه و اعلام حدود قیمت

دلایل سوختن خازن داکت اسپلیت

خازن داکت اسپلیت چیست و چه استفاده ای دارد؟

خازن، یک قطعه الکترونیکی است که به خوبی قادر به ذخیره انرژی الکتریکی است. این قطعه از دو صفحه فلزی جداگانه تشکیل شده است که با یک عایق بین آنها قرار دارد. انرژی الکتریکی در خازن به دلیل میدان الکترواستاتیکی حاصل از ولتاژ برق به آن منتقل می‌شود و خازن شارژ می‌گیرد.

در مدارهای الکترونیکی، خازن به عنوان بخشی از یک فیلتر نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در مدارهای صوتی، خازن به عنوان بخشی از فیلتر صوتی به کار می‌رود. همچنین، در مدارهای تغذیه، خازن به عنوان بخشی از فیلتر برای جلوگیری از نویزهای الکتریکی که به مدار وارد می‌شوند، استفاده می‌شود.

خازنها ممکن است به دلیل عواملی مانند دمای بالا، فرکانس بالا، ولتاژ بالا، و یا خرابی در مدار، خراب شوند. برای جلوگیری از خرابی خازن، باید به توان و ولتاژ مشخصی که خازن پشتیبانی می‌کند، توجه شود. همچنین، باید خازن‌ها را با توجه به نوع مدار و کاربرد آن‌ها انتخاب کرد تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

دلایل سوخت خازن داکت اسپلیت

 انواع خازن داکت اسپلیت

به طور کلی، خازن های استفاده شده در داکت اسپلیت، برای بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی به کار می روند و برای ایجاد جریان الکتریکی در قسمت های مختلف دستگاه به کار گرفته میشوند. در داکت اسپلیت، معمولاً سه نوع خازن استفاده می شود:

گروه مشاوران سانتیگراد

خازن کمپرسور

این خازن برای راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. با کمک این خازن، میزان جریان الکتریکی به کمپرسور تأمین می شود تا بتواند شروع به کار کند. خازن کمپرسور بزرگترین خازن در داکت اسپلیت است و به انرژی بیشتری نسبت به دو خازن دیگر نیاز دارد.

گروه مشاوران سانتیگراد

خازن فن کندانسور

این خازن برای فن کندانسور استفاده می شود که برای خارج کردن هوای گرم موتور به بیرون تعبیه شده است.

گروه مشاوران سانتیگراد

خازن بلور فن هواساز

این خازن در داخل کولر وجود دارد و برای گردش هوای خنک استفاده می شود. این خازن باعث ایجاد جریان الکتریکی در موتور فن داخلی می شود و با ایجاد گردش هوای خنک، باعث خنک شدن محیط شده و کولر گازی به بهترین شکل عمل می کند.

تشخیص سوختن خازن داکت اسپلیت

زمانی که ترموستات داکت اسپلیت عمل کرده و داکت روشن میشود، در این زمان خازن برای روشن کردن کمپرسور به کار گرفته میشود. این عمل در طول شبانه‌روز چندین بار تکرار می‌شود و عملکرد خازن بسیار مهم است. اگر کمپرسور داکت اسپلیت شما به درستی روشن نشود، احتمالاً یکی از دلایل آن خرابی خازن است. خازن در یک میدان الکترواستاتیک به منظور ذخیره انرژی استفاده می‌شود.

خازن‌های راه‌انداز ولتاژهای منظمی را به کمپرسور ارسال می‌کنند تا به درستی کار کند. بدون خازن، بخش‌های اصلی دستگاه کار نمی‌کنند. همان‌طور که ذکر شد، خازن‌ها انرژی را در خود ذخیره و آزاد می‌کنند. خازن‌ها توانایی ذخیره شارژ بسیار بالایی را دارند و این خصوصیت برای داکت اسپلیت  بسیار مناسب است. برخی از کمپرسورهای داکت اسپلیت نیاز به پالس انرژی ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد نسبت به حالت طبیعی دارند و به همین دلیل وجود خازن‌ها بسیار مهم و ضروری است.علائم سوختن خازن داکت اسپلیت عبارتند از:

 • مشکلات استارت کردن یا استارت سخت
 • عدم روشن شدن داکت اسپلیت
 • عدم روشن شدن فن در دستگاه
 • صدای وزوز و نویز در دستگاه
 • وجود بوی سوختگی در دستگاه
 • تاخیر در روشن شدن داکت اسپلیت
 • عدم تولید هوای سرد توسط دستگاه
 • مصرف بالای انرژی توسط دستگاه
تعویض خازن داکت اسپلیت

دلایل سوختن خازن داکت اسپلیت

ممکن است عوامل مختلفی باعث سوختن خازن شوند که در اینجا به صورت موردی گفته شده است ولی اصلی ترین علت سوختن خازن داکت اسپلیت را در ادامه به طور مفصل توضیح داده ایم.

 • افزایش دمای محیط به فراتر از حد مجاز
 • وجود قطعات فرسوده یا آسیب‌دیده در سیستم
 • تمام شدن عمر طبیعی خازن
 • اضافه بار الکتریکی به سیستم
 • نوسانات جریان برق
 • اتصال کوتاه در شبکه برق
 • عدم سرویس به موقع و نگهداری صحیح سیستم
 • استفاده از خازن با ظرفیت نامناسب یا ناسازگار با سیستم
 • آسیب‌های فیزیکی مانند ضربه، خراش و شکستن
 • وجود رطوبت و ترشحات در سیستم.

چهار دلیل اصلی‌ سوختن خازن داکت اسپلیت

ولتاژ بالا در خازن

اولین دلیل سوختن خازن داکت اسپلیت، رسیدن ولتاژ بالا به خازن می‌تواند باشد. اگر نوسانات برق بیش از حد باشد و به عنوان مثال ولتاژ بیش از 240 یا 250 ولت به خازن برسد، می‌تواند باعث سوختن آن شود و در نتیجه خود داکت اسپلیت از کار می‌افتد برای جلوگیری از این مشکل و یک راهکار اصولی ، می‌توان از استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ برق در مسیر رسیدن برق به داکت اسپلیت و کولر گازی استفاده کرد. استابلایزر یک دستگاه الکترونیکی است که قبل از وسیله مورد نظر شما تعبیه شده و برق شهری را به همراه تمام نوساناتش تصفیه کرده و ولتاژ بدون نوسان را به دستگاه مورد انتقال می‌دهد. استابلایزرها انواع و اقسام مختلفی دارند و بر اساس کارایی و سایزبندی متفاوتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است

افزایش بار بر روی کمپرسور

ممکن است سبب سوختن خازن در داکت اسپلیت یا کولر گازی، افزایش بار بر روی کمپرسور در هواهای گرم باشد. در این شرایط، کمپرسور باید بار بیشتری را تحمل کند و به دنبال آن، آمپر بیشتری کشیده و خازن در معرض خطر قرار می گیرد. هر چه بار روی کمپرسور بیشتر باشد، احتمال سوختن خازن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، استفاده از دستگاه های مانیتورینگ بار بر روی کمپرسور و کاهش بار با استفاده از روش هایی مانند افزایش تعداد واحد های داخلی یا نصب کمپرسورهای بیشتر، می تواند مفید باشد. همچنین، تعمیر و نگهداری دوره ای داکت اسپلیت و کولر گازی و استفاده از قطعات با کیفیت و استاندارد می تواند از سوختن خازن جلوگیری کند

گرم بودن فضای اطراف خازن

در محیط‌های بسیار گرم، خازن داکت اسپلیت ممکن است سوخته شود. علت این مشکل، تولید گرما در فضای داخل کندانسور به علت وجود کمپرسور است. اگر کندانسور در محیط باز قرار داشته باشد و آفتاب مستقیم بر روی آن بتابد، دمای داخلی کندانسور به صورت چشمگیری افزایش می یابد و در نتیجه خازن های داخلی داغ شده و ممکن است بسوزند. به طور کلی، خازن های استفاده شده در داکت اسپلیت به گونه ای طراحی نشده اند تا در شرایطی که دما بسیار بالا است، عملکرد مناسبی داشته باشند. بهترین راه حل برای جلوگیری از سوختن خازن ها، این است که کندانسور داکت اسپلیت را در محیط مناسبی قرار داده و برای حفظ خنکی آن، از سایه بان های مناسب استفاده کنید. همچنین، در مواقعی که دمای هوا بسیار بالاست، بهتر است داکت اسپلیت را در حالت کمترین بار استفاده قرار داده و از بیشترین تنظیم سرعت فن ها خودداری کنی…

وجود خازن بی‌کیفیت

علت اصلی سوختن و خرابی خازن داکت اسپلیت، استفاده از خازن با کیفیت پایین در کولر گازی یا داکت اسپلیت است. خازن های با کیفیت برای داشتن عمری حدود ۱۰ سال طراحی شده اند، اما به دلیل شرایط نامناسبی که ممکن است برای آنها فراهم شود، این عمر ممکن است کاهش یابد و در نتیجه خازن سوخته و خراب می شود. بنابراین برای جلوگیری از خرابی خازن، بهتر است خازن با کیفیت بالا را انتخاب کرده و از سرویس منظم و تعمیرات به موقع برخوردار شوید. همچنین، نگه داشتن محیط اطراف دستگاه خنک و از تماس خازن با آفتاب مستقیم جلوگیری می کند.

درخواست خدمات تعمیر داکت اسپلیت

از طریق یکی از روش های موجود در صفحه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و یا سفارش خود را آنلاین ثبت کنید.

تست و بررسی سالم بون خازن داکت اسپلیت

بررسی سالم بودن یا خراب بودن خازن به عنوان یکی از عناصر مهم در سیستم داکت اسپلیت از اهمیت بالایی برخوردار است. برای بررسی سالم بودن یا خرابی خازن، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد.

روش اول بررسی خازن، بررسی ظاهر خازن است. به عبارتی اگر بدنه خازن ترکیده باشد یا فرو رفتگی داشته باشد، احتمالا خازن خراب است.اما برای بررسی دقیق تر خازن سالم است یا خیر، باید با استفاده از ولت متر یا میکروفاراد سنج این بررسی را انجام داد. برای این منظور دو سر ولت متر را به خازن وصل کرده و به عقربه ی ولت متر نگاه کنید. اگر عقربه ولت متر سریع تا آخر رفت و سپس به آرامی به وسط و به اول رفت، یعنی خازن سالم است، اما در غیر این صورت یعنی خازن خراب است. یعنی اگر دو سر ولت متر را به خازن وصل کنید و هیچ تغییری مشاهده نکنید و ولتاژی را نشان ندهد، احتمالا خازن سوخته است.

همچنین می توان با شارژ و دشارژ کردن خازن و میزان جرقه خازن، تشخیص داد که خازن خراب است یا سالم است. بنابراین برای اطمینان از سالم بودن یا خرابی خازن، بهتر است از دستگاه های اندازه گیری مانند ولت متر و میکروفاراد سنج استفاده کرد. در صورت خرابی خازن باید این قطعه را تعویض کرد.

تعویض خازن داکت اسپلیت

چرا انتخاب سانتیگراد

شرکت گروه مشاوران سانتیگراد با داشتن تیم فنی مجرب و متخصص در زمینه تعمیر و تعویض خازن داکت اسپلیت آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشد. در این شرکت، از خازن های با کیفیت و مطابق با استانداردهای مربوطه برای تعویض خازن داکت اسپلیت استفاده می شود. همچنین تیم فنی ما با داشتن تجربه و آشنایی کافی با این نوع سیستم ها، مشکلات خازن های داکت اسپلیت را به سرعت شناسایی و برطرف می کنند. اگر خازن داکت اسپلیت شما سوخته یا خراب شده است، با تماس با شرکت ما، تیم فنی ما بلافاصله به اقدام کرده و با انجام تعمیرات لازم، خازن را تعویض می کنند. در ضمن، شرکت ما برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم داکت اسپلیت شما، پس از تعویض خازن، یک بازرسی کامل انجام می دهد تا مشکلات دیگر نیز شناسایی و برطرف شوند.

ر پکیج ایران رادیاتور در تهران

مراحل خدمات تعمیر و سرویس داکت اسپلیت

از طریق یکی از راه های ارتباطی موجود با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید و یا سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و مشکل پیش آمده برای داکت اسپلیت خود را برای کارشناسان ما شرح دهید

با توجه به مدل داکت اسپلیت و مشکل پیش آمده مجرب ترین کارشناس برای تعمیر دستگاه  شما گزینش می شود و زمان اعزام تعمیرکار با شما هماهنگ میشود تا در کمترین زمان ممکن در آدرس شما حضور داشته باشند

کارشناسان فنی به محل استقرار دستگاه جهت اجرای عملیات اعزام میشوند و برنامه تعمیر و سرویس داکت اسپلیت به مشتری محترم تقدیم میگردد همچنین عیب یابی دستگاه به صورت تخصصی انجام میشود و اقلام مصرفی جهت تامین اعلام میشود

پس از اتمام پروسه تعمیر، داکت اسپلیت  راه اندازی شده و تحویل مشتری محترم میشود و نحوه صحیح استفاده و نکات کلیدی نگهداری از دستگاه آموزش داده میشود تعمیر پکیج ایران رادیاتور در تهران

ثبت درخواست تعمیر و اعزام کارشناس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp