داکت اسپلیت چیست؟ | داکت اسپلیت تحت عنوان یک سیستم سرمایشی و گرمایشی در فصول سرد فضای مورد نظر را گرم می‌کند و در فصول گرم باعث ایجاد هوای خنک می‌شود. عملکرد داکت اسپلیت برای خنک کردن محیط همانند کولر گازی است و در مقابل برای ایجاد گرما، آب گرم داخل داکت اسپلیت به گردش در می‌آید. در صورت نیاز به نصب، سرویس و یا تعمیر داکت اسپلیت با کارشناسان گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

داکت اسپلیت چیست؟

مزایای داکت اسپلیت چیست:

داکت اسپلیت در کنار کارایی مهمی که دارد از مزایای فراوانی نیز برخوردار است. برخی از این مزایا عبارتند از:

فراهم کردن هوای تازه در محیط: داکت اسپلیت با فیلتر کردن هوای انتقالی موجب تأمین هوای تازه‌ای در محیط می‌شود.

راندمان گرمایشی و سرمایشی بالا: داکت اسپلیت نسبت به سایر سیستم‌های تهویه هوا از راندمان گرمایشی و سرمایشی بالایی برخوردار است.

دارای قیمت مناسب و کارایی بهتر: داکت اسپلیت در کنار کارایی مطلوب، قیمت مناسبی دارد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

استفاده از کانال‌های کوچک برای تأمین هوای مطبوع: به هنگام استفاده از داکت اسپلیت، کانال‌های کوچکتری به کار می‌رود و هوای مطلوبی را ایجاد می‌کنند، ولی کانال‌های کولر آبی بسیار بزرگ هستند.

داکت اسپلیت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد داکت اسپلیت بهتر است ابتدا با اجزای تشکیل‌دهنده آن آشنا شویم. داکت اسپلیت از اجزای مختلفی مانند یونیت داخلی یا همان دریچه‌های تعبیه شده در داخل اتاق که زیر سقف کاذب قرار می‌گیرد، یونیت خارجی یا کندانسور که در بیرون ساختمان نصب می‌شود، ترموستات دیواری که فن یونیت داخلی و سایر حالت‌های داکت اسپلیت را تنظیم می‌کند، دریچه‌ها ورود جریان هوا به داخل اتاق، دمپر برقی، لوله‌های مسی و کانال‌های گرد یا چهار گوش برای انتقال هوا به داخل اتاق‌ها و سایر اجزای دیگر تشکیل شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: اجزا و قطعات داخلی داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت

برای نصب داکت اسپلیت در محیط ابتدا باید محل مناسبی برای کندانسور در نظر گرفته شود. به هنگام نصب باید این نکته را مدنظر قرار داد که در مقابل نور خورشید قرار نگیرد؛ زیرا کارایی مناسب خود را از دست می‌دهد و شاهد عملکرد مناسب آن نخواهیم بود. داکت اسپلیت درون سقف جاسازی می‌شود و سپس از طریق کانال‌کشی به سایر اتاق‌ها، در صورت نیاز محیط را گرم و یا خنک می‌کند.

پس از نصب این سیستم، کندانسور و هواساز با کمک لوله‌های مسی به همدیگر متصل می‌شوند. در مرحله بعد با وصل کردن برق سیستم اگر صدای بلندی به گوش نرسد، نشان‌دهنده آن است که داکت اسپلیت به شکل صحیح در جای مناسبی نصب شده است.

توصیه می‌شود افرادی که قصد دارند در سیستم داکت اسپلیت، جریان هوای یک اتاق با اتاق‌های دیگر متفاوت باشد، از یک دمپر برقی استفاده کنند. دمپر برقی داخل هر یک از کانال‌ها قرار می‌گیرد و به شکل دستی یا اتوماتیک، حجم هوای ورودی در هر اتاق را تنظیم می‌کند. دمپر برقی با ترموستات که داخل اتاق نصب می‌شود، قابل کنترل است. افراد می‌توانند بنابر نیاز خود، مسیر عبور هوا را باز و بسته کنند تا هوای محیط عوض شود. در هر اتاق باید جداگانه از یک دمپر برقی استفاده شود.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت

داکت اسپلیت عملکردی شبیه کولر گازی دارد ولی از لحاظ سیستم گرمایشی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. سیستم سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت از دو قطعه اصلی کندانسور و هواساز ساخته شده است. این دو قطعه با یک لوله به همدیگر وصل می‌شوند و موجب انتقال هوای خنک به درون هواساز می‌شوند. در مرحله بعد این سیستم با کمک فیلترهای موجود، هوای مطبوع و تمیزی را از طریق کانال به محیط انتقال می‌دهد.

تفاوت عملکرد داکت اسپلیت با کولر گازی این است که داکت اسپلیت در زیر سقف کاذب تعبیه می‌شود که هوای وارد شده به ساختمان در یونیت داخلی پاکسازی می‌شود و سپس توسط چندین کانال به اتاق‌ها جریان پیدا می‌کند. یونیت خارجی در اندازه‌های بزرگتری ساخته می‌شود تا تهویه مطبوع اتاق از نظر سرمایش و گرمایش با هیچ مشکلی مواجه نشود. تمامی اتاق‌هایی که به یک یونیت داخلی وصل هستند با دمای یکسان و منظم کار می‌کنند. در نتیجه در همه اتاق‌هایی که کانال‌کشی صورت گرفته است، شاهد دمای یکسانی خواهیم بود.

عملکرد داکت اسپلیت

عملکرد داکت اسپلیت در حالت سرمایشی

طرز کار داکت اسپلیت در فصول سرد به گونه‌ای است که مبرد از طریق کمپرسوری که در یونیت خارجی وجود دارد توسط لوله‌های مسی به سمت یونیت داخلی یا همان اواپراتور فرستاده می‌شود. پس از این مراحل، زمانی که مبرد به داخل کویل اواپراتور که در زیر سقف کاذب تعبیه شده است، راه می‌یابد با کمک فن تبادلی حرارتی انجام می‌دهد و از این طریق موجب کاهش دمای هوا می‌شود.

هوا علاوه بر سرد شدن از فیلتر هم گذر می‌کند و آلودگی و گرد و غبار آن را از بین می‌برد. در طی تماس هوا با سطح سرد کویل، بخاری که در هوا وجود دارد تقطیر می‌شود و به این ترتیب رطوبت هوا کاهش می‌یابد. به طور کلی می‌توان بیان کرد که عملکرد داکت اسپلیت در حالت سرمایشی بسیار شبیه به عملکرد اسپلیت‌ها است. تفاوت موجود بین این دو سیستم خنک کننده را می‌توان در نحوه پخش کردن هوای خنک دانست، به این شکل که در داکت اسپلیت، ارسال هوای خنک توسط کانال صورت می‌گیرد.

داکت اسپلیت چیست

عملکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایشی

همانطور که قبلا ذکر کردیم داکت اسپلیت در کنار ایجاد هوای خنک در تابستان، برای گرم کردن محیط نیز در فصل سرما به کار می‌رود و عملکردی دو سویه دارد. نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایشی به شکلی است که با افزودن یک کویل آبگرم به یونیت داخلی یا همان اواپراتور، آبگرم ایجاد شده توسط پکیج گازسوز و یا بویلر موتورخانه در آن به گردش درمی‌آید. فن موجود در دستگاه با دمیدن هوا، این هوای گرم را توسط کانال در اتاق پخش می‌کند.

در فصول سرد، یونیت خارجی داکت اسپلیت کار نمی‌کند و در حالت خاموشی قرار می‌گیرد. بنابراین، تنها فن یونیت داخلی به کار خود ادامه می‌دهد تا هوای محیط را گرم کند. یونیت داخلی با عبور جریان هوا از اطراف کویل که توسط آبگرم به حد بالایی داغ شده است، افزایش دمای هوا را به دنبال دارد. در واقع، با شروع سرما یک کویل آبگرم به داکت اسپلیت اضافه می‌شود. بر این اساس سیستم گرمایشی و سرمایشی داکت اسپلیت دارای دو ساختار بدون کویل آبگرم و با کویل آبگرم است.

داکت اسپلیت در حالت گرمایشی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: کویل گرمایشی داکت اسپلیت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp