جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه | یکی از اجزای بسیار مهم در موتورخانه‌ها، دیگ‌های بخار هستند که نقش گرم کردن آب را برعهده دارند. با توجه به خواص خورندگی آب و دلیل‌های دیگر، این امکان وجود دارد که به مرور زمان دیگ چدنی موتورخانه دچار نشتی شود. در چنین حالتی نیاز است به سرعت جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه توسط متخصصی کار آزموده انجام شود. کسی که کار جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه را انجام می‌دهد، نه تنها باید به نحوه صحیح جوشکاری مسلط باشد، بلکه باید طرز کار دیگ را کامل بداند و نشتی گیری را به نحو احسن انجام دهد.

کارشناسان گروه مشاوران سانتی گراد با چندین سال سابقه در تعمیر و نگهداری موتورخانه هم به خوبی می‌توانند انواع جوشکاری‌های دیگ چدنی را انجام دهند و هم به خوبی نشتی‌گیری کنند. برای رفع مشکلات دیگ موتورخانه‌تان کافی است با شماره تلفن‌های گروه مشاوران سانتی گراد تماس بگیرید.

دیگ چدنی موتورخانه

در موتورخانه از بویلرها یا دیگ‌ها با جنس‌های متفاوتی استفاده می‌شود. یک نوع رایج این دیگ‌ها، دیگ‌های چدنی هستند. دیگ‌های چدنی تحمل بسیار بالایی در برابر حرارت دارند و به همین دلیل برای مواردی از آن استفاده می‌شود که نیاز به تحمل حرارتی بالاست. علاوه بر این مورد، دیگ‌های چدنی موتورخانه، وزن کمی دارند و مقاومت بسیار خوبی در برابر اکسید شدن از خود نشان می‌دهند.

دیگ چدنی موتورخانه

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : دیگ بخار (بویلر) چیست؟

عوامل موثر در نشتی دیگ چدنی موتورخانه

درست است که استفاده از دیگ‌های چدنی در موتورخانه‌ها مرسوم است و این دیگ‌ها تحمل بسیار بالایی در برابر حرارت دارند، با این حال در صورت شوک حرارتی بیش از حد و عوامل دیگر ممکن است دچار ترک خوردگی یا نشتی شوند.

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد زمانی ایجاد می‌شود که آب درون دیگ کم باشد یا ته دیگ لجن و رسوب گرفته باشد و دیگ در چنین شرایطی کار کند، در این حالت، گرمای بیش از حدی به بدنه دیگ وارد می‌شود.

شوک حرارتی

اگر دیگ بیش از حد گرم شود و سپس به آن آب سرد اضافه شود تا مقدار آبی که کاهش یافته جبران شود. در چنین شرایطی، کمترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد، ترک خوردن دیگ است و بدترین اتفاق، این است که شاهد منفجر شدن دیگ چدنی موتورخانه باشیم.

روش‌های جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه

معمولا به دلیل عدم نگهداری مناسب، وجود ناخالصی‌ها و رسوبات موجود در آب، فرسوده شدن دیگ به مرور زمان و… دیگ چدنی موتورخانه دچار نشتی می‌شود و نیاز به جوشکاری پیدا می‌کند.

جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه، کاری حساس و مهم است و باید توسط متخصص این کار انجام شود تا مجدداً دیگ از همان ناحیه دچار نشتی نشود. در زیر چند مورد از روش‌های رایج جوشکاری دیگ چدنی را بررسی می‌کنیم که معمولاً از سایر روش‌ها مؤثرتر هستند:

جوشکاری قوسی فلزی محافظت شده یکی از روشهای جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه

روش جوشکاری قوسی فلزی محبوب‌ترین روش برای جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه است. این نوع از مدل جوشکاری را می‌توان یک جوشکاری همه جانبه دانست که با کمترین تجهیزات انجام می‌شود. کیفیت این نوع از جوشکاری تا حد بسیار زیادی به مهارت جوشکار بستگی دارد تا بتواند با دقت و جزئیات بسیار ریز جوشکاری را انجام دهد. در این روش جوشکاری، از الکترودهای روپوشدار استفاده می‌شود و به همین دلیل است که به آن جوشکاری قوسی فلزی محافظت شده می‌گویند.

جوشکاری قوسی فلزی محافظت شده یکی از روشهای جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه

جوشکاری قوسی غوطه ور

این روش جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه را می‌توان کم هزینه‌ترین روش جوشکاری دانست. با این حال، تجهیزات به کار رفته در این مدل از جوشکاری، می‌توانند گران قیمت باشند. این جوش قابلیت نفوذ بسیار بالایی دارد و رسوب‌گذاری بسیار خوبی در صفحات کربنی دارد. به همین دلیل راندمان و بهره وری این مدل از جوشکاری بالاست. اما محدودیت‌هایی هم دارد. به دلیل استفاده از آمپراژ بالا در حین جوشکاری، برخی از دانه‌های جوشکاری درست‌تر هستند و وقتی سرد می‌شوند به همان شکل باقی می‌مانند.

جوشکاری قوسی غوطه ور

جوشکاری قوسی الکترود توپودری

این نوع از جوشکاری در بین انواع جوشکاری‌های، متنوع‌ترین فرآیند است و به دو دسته اصلی خود محافظ و گاز محافظ تقسیم می‌شود. در جایی خواص مکانیکی با کیفیت بالا مد نظر نیست، از روش خود محافظ و در جایی که خواص مکانیکی با کیفیت بالاتری مد نظر است، از روش گاز محافظ استفاده می‌شود.

بین دو روش ذکر شده، گاز محافظ محبوبیت بیشتری دارد. گازهایی که دراین فرآیند استفاده می‌شود، معمولاً کربن دی اکسید یا مخلوطی از کربن دی اکسید و گاز آرگون هستند. روش محافظ گاز، عمق نفوذ بیشتری نسبت به روش دیگر دارد.

جوشکاری قوسی الکترود توپودری

جوشکاری قوسی فلزی گاز یکی از روشهای جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه

برای انتقال قطرات جوش، چهار حالت دارد. این حالت‌ها به شرح زیر هستند:

  • حالت پالسی
  • اتصال کوتاه
  • اسپری
  • کروی

با توجه به سطح جریان، ولتاژ و پتانسیل اکسیدکننده، حالت مورد نظر را در مراحل جوشکاری تعیین می‌کنند. روش اتصال کوتاه نفوذ حرارتی بسیار کمی دارد. این روش در کنترل اعوجاج و جوشکاری‌های نازک استفاده می‌شود. از این روش نباید در جایی استفاده شود که دیگ، ترک‌خوردگی زیادی دارد، زیرا دراین صورت ناهمجوشی رخ می‌دهد.

روش کروی، میزان جریان بیشتری نسبت به اتصال کوتاه دارد و نفوذ آن نیز از حالت اول بیشتر است. در این روش از دی اکسید کربن یا مخلوطی از گاز آرگون و دی اکسید کربن استفاده می‌شود. در روش اسپری، 98 درصد از گاز آرگون و دو درصد از گاز اکسیژن استفاده می‌کنند. سطح جریان نیز از دومورد ذکر شده، بالاتر است. از این روش فقط در موقعیت‌های افقی و صاف استفاده می‌کنند.

روش پالسی، ترکیبی از دو روش کروی و اسپری است. جریان پس زمینه دراین روش کم و جریان پالس بالاست. دراین روش خواص مکانیکی فلزجوش خورده، بسیار مناسب است.

جوشکاری قوسی فلزی گاز یکی از روشهای جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه

جوشکاری قوسی تنگستن گازی

این روش جوشکاری، دارای بالاترین کیفیت در بین انواع روش‌های جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه است و به همین دلیل از مابقی روش‌ها نیز، گران قیمت‌تر می‌باشد. به طور کلی این روش جوشکاری به صورت دستی انجام می‌شود و فقط برخی از برنامه‌های آن به صورت خودکار است. دراین روش، دانه ریزتر و خواص مکانیکی بسیار بهتری ایجاد می‌شود.

جوشکاری قوسی تنگستن گازی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید : علت سوراخ شدن دیگ موتورخانه

سخن آخر

در این مقاله به بررسی انواع روش‌های جوشکاری دیگ چدنی موتورخانه پرداختیم و آن‌ها را به صورت کلی با یکدیگر مقایسه کردیم. با نگهداری و تعمیر به موقع دیگ‌های موتورخانه، می‌توانید جلوی هرگونه نشتی آن را بگیرید. اما اگر به هر دلیلی دیگ موتورخانه دچار نشتی شد، برای نشتی‌یابی دقیق و جوشکاری آن، با گروه مشاوران سانتی گراد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp