تعمیر پمپ آب موتورخانه | در اکثر سیستم‌های گرمایش هیدرولیک مسکونی، آب با استفاده از یک یا چند پمپ چرخشی در سراسر سیستم به گردش درمی‌آید. پمپ‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده سیستم‌های گرمایشی شوفاژخانه‌ها و موتورخانه‌ها هستند. پمپ آب موتورخانه عموماً از نوع سانترفیوژ یا اصطلاحاً پروانه‌ای هستند. تعمیر موتورخانه به موقع مانع از ایجاد سایر مشکلات در تجهیزات موتورخانه می‌شود. اگر پمپ موتورخانه شما دچار ایراد شده است و مایل هستید در مورد تعمیر پمپ آب موتورخانه خود اطلاعاتی را کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. چرا که در این نوشتار قصد داریم عیوب متداول پمپ آب موتورخانه و همچنین نحوه برطرف کردن آن را توضیح دهیم.

اجزای تشکیل دهنده پمپ آب موتورخانه

پمپ آب موتورخانه مشابه همگی پمپ‌ها از دو قسمت اصلی تشکیل‌شده است. الکتروموتور که انرژی لازم را برای چرخش پروانه پمپ تأمین می‌کند و از طریق یک رابطه به نام کوپلینگ به شفت پمپ منتقل می‌کند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده پمپ آب موتورخانه عبارت‌اند از: از پوسته، پروانه یا ایمپلر، آب‌بند، یاتاقان یا بیرینگ و شفت.

پوسته وظیفه جمع‌آوری آب فشار دار شده و انتقال آن به لوله خروجی را بر عهده دارد. پروانه پمپ که بر روی محور یا شفت پمپ سوار شده است، با چرخش خود به آب سرعت داده و این سرعت به صورت فشار از خروجی پمپ خارج می‌شود.

آب‌بند در محل خروجی محور پمپ از پوسته قرار گرفته است. وظیفه آب‌بند این است که مانع از این شود که آب از محل لقی و فاصله اندکی که مابین شفت پمپ و پوسته وجود دارد از آن خارج شود. آب‌بندها در دو نوع رایج وجود دارد، یک مدل از آن به مکانیکال سیل و یا فیبر و فنر معروف است و مدل دیگر آن به صورت رشته‌هایی در هم تنیده است که به آن پکینگ گفته می‌شود. پکینگ­ها به صورت پشت سرهم بر روی محور پمپ سوار شده و در نهایت توسط یک سفت کن که به پشت پکینگ معروف است، محکم در جای خود قرار می‌گیرند.

هر پمپ از دو یاتاقان تشکیل‌شده است، یاتاقان‌ها خود درون یک محفظه قرارگرفته‌اند، و وظیفه تحمل وزن پمپ را بر عهده دارند.

تعمیر پمپ آب موتورخانه

عیوب متداول پمپ آب موتورخانه و نحوه تعمیر آن

برای تعمیر پمپ آب موتورخانه قبل از هر چیزی لازم است دقت کنید که مشکل پمپ چیست. راه‌حلی که برای تعمیر پمپ آب موتورخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد به نوع عیب آن بستگی دارد، در ادامه برخی از عیوب متداول پمپ آب موتورخانه و نحوه تعمیر آن را بررسی می‌کنیم:

  • پمپ روشن نمی‌شود

در صورتی که پمپ روشن نمی‌شود قبل از هر کاری اطمینان پیدا کنید که سیر تغذیه الکتروموتور آن برقرار باشد. در صورتی که مسیر تغذیه برق الکتروموتور برقرار بود ولی باز هم پمپ روشن نشد، باید وضعیت سیم‌پیچ آن را با استفاده از ابزار مخصوصی به نام “میگر” بررسی شود. اگر که موتور سوخته باشد باید رابط اتصال آن به پمپ (کوپلینگ ) را باز کنید و جهت سیم‌پیچی به تعمیرگاه منتقل نمایید.

  • از محل آب‌بند پمپ نشتی آب وجود دارد

یکی از متداول‌ترین عیوب پمپ آب موتورخانه نشتی از محل آب‌بند است. در صورت بروز این مشکل، اگر آب‌بند پمپ از نوع مکانیکال سیل است، باید آن را تعویض کنید، اما در صورتی که آب‌بند از نوع پکینگی است می‌توانید پشت پکینگ پمپ را که توسط دو عدد پیچ به پوسته پمپ وصل شده است را محکم کنید. در این صورت به احتمال زیاد نشتی کم یا به طور کامل برطرف خواهد شد. باید توجه کنید که سفت کردن هر دو عدد پیچ باید به صورت یکنواخت و تا حد ممکن هم‌زمان با هم انجام شود. در صورتی که پشت پکینگ را محکم کردید ولی باز هم نشتی وجود داشت، می‌توانید پکینگ جدیدی را به انتهای پکینگ ها موجود اضافه کنید و مجدداً پشت پکینگ را محکم کنید.

 

پمپ

  • نشتی از فلنچ های پمپ

پوسته پمپ از طریق فلنچ ( صفحه‌ای مدور و دیسکی شکل که بر روی آن سوراخ‌هایی تعبیه شده و می‌تواند دو لوله را به یکدیگر متصل کند ) به لوله ورودی یا خروجی وصل می‌شود. مابین فلنچ پمپ و فلنچ های ورودی و خروجی آن گسکت (واشر) قرار دارد. در صورت بروز نشتی از فلنچ ها، پیچ‌های فلنچ را باز کنید و گسکت آن را تعویض نمایید.

پکینگ بافتی

نمایی از پکینگ بافتی

 

فیبر و فنر

مکانیکال سیل ( فیبر و فنر)

 

  • پمپ لرزش و صدای غیر عادی دارد

در صورتی که پمپ لرزش و صدای غیر عادی زیادی دارد، قبل از هر چیزی بررسی کنید که محل دقیق صدا از کدام قمسمت پمپ است، اگر صدای غیر عادی از سمت کوپلینگ پمپ باشد این احتمال وجود دارد که کوپلینگ شکسته باشد. در این صورت پایه‌های الکتروموتور را باز کنید و با کشیدن الکتروموتور به عقب دو قسمت کوپلینگ را از هم جدا کنید. با استفاده از پولی‌کش کوپلینگ شکسته شده را خارج کرده و با کوپلینگ سالم تعویض نمایید.

اما در صورتی که صدا و لرزش غیر عادی از سمت بیرینگ ها باشد. باید پمپ به طور کامل دمونتاژ شده و بیرینگ ها تعویض شوند.

پولی کش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp