تعمیر سنسور دود پکیج | سنسور دود یکی از حسگرهای مهم در پکیج‌ها است. این عضو خصوصا در مورد خروج گازهای حاصله از اشتعال درون پکیج، نقش مهمی دارد. نقش اصلی این قطعه، جلوگیری از آسیب به پکیج و بازگشت خطرناک گازهای درحال خروج از پکیج است. در چنین مواقعی هرگاه مسیر دود به هر دلیل مسدود شود و گازها بازگشت داده شوند، سنسور یادشده سریعا پکیج را خاموش می‌کند.

با توجه به نقش حیاتی که این پکیج دارد، هرگونه نقص و آسیب در آن، می‌تواند باعث آسیب به پکیج یا حتی افراد درون محیط پکیج شود. بنابراین باید تعمیر سنسور دود پکیج را هنگام اختلال در عملکرد آن به‌صورت جدی دنبال کرد. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی طلایی را در مورد تعمیر سنسور یادشده بیان کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه شوید. و در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری پکیج با گروه مشاوران سانتیگراد تماس بگیرید.

تعمیر سنسور دود پکیج

سنسور دود را با سایر قطعات اشتباه نگیرید!

این سنسور با نام‌های دیگری از جمله ترموستات دود نیز شناخته می‌شود. به‌همین دلیل است که بسیاری از افراد عادی این سنسور را با سایر قطعات پکیج با عملکرد مشابه مانند ترموستات حد اشتباه می‌گیرند. عملکرد و حتی شکل این دو بسیار مشابه با یکدیگر است. شاید همین عاملی برای اشتباه گرفتن این قطعه‌ها با یکدیگر باشد.

متأسفانه حتی بسیاری از سایت‌ها نیز در این مورد اشتباه می‌کنند و ناخواسته اطلاعات غلط به کاربران می‌دهند. دانستن تفاوت‌های بین سنسورها می‌تواند در درک مراحل تعمیر سنسور دود پکیج کمک زیادی کند. دو تفاوت اصلی بین ترموستات دود و ترموستات حد وجود دارد. اولین تفاوت این است که جایگاه نصب این دو با یکدیگر تفاوت دارد. ترموستات حد روی بدنه مبدل نصب می‌شود اما ترموستات دود روی دودکش قرار می‌گیرد.

تفاوت بعدی نیز آن است که ترموستات حد در محدوده دمایی 100 تا 110 درجه عمل می‌کند. این درحالی است که ترموستات دود در محدوده دمایی 60 تا 75 درجه نیز ممکن است فعال شود. البته فعال‌شدن این سنسور در دستگاه‌های مختلف یکسان نیست و ممکن است در دماهای متفاوتی سنسور فعال شود. اما به‌طور کلی بازه یادشده، مرسوم‌ترین محدوده دمایی آغاز فعالیت سنسور دود بوده است.

سنسور دود چیست؟

قبل از توضیح مراحل مختلف تعمیر سنسور دود پکیج، بهتر است با ساختار و عملکرد این قطعه آشنا شویم. سنسور یا ترموستات دود با یک نام دیگر نیز شناخته می‌شود؛ کلید ایمنی دودکش پکیج. علت این نام‌گذاری آن است که سنسور یادشده در واقع نوعی کلید بسته است که روی کلاهک تعدیل پکیج بدون فن نصب می‌شود.

پسوند ایمنی نیز در این نام‌گذاری به دلیل تأثیر سنسور در عملکرد ایمن دستگاه و جلوگیری از خطرات ناشی از اختلال در دودکش قرار داده شده است. ساختار عملکردی سنسور نیز بسیار ساده است. اگر دود و گرما از طریق دودکش به‌خوبی خارج نشود، گرما به کلاهک و سپس کلید منتقل می‌شود.

در چنین شرایطی است که کلید به‌محض رسیدن به محدوده دمایی که بالاتر اشاره کردیم، دستور خاموشی به پکیج می‌دهد. پس از آن به محض خروج دود و کاهش دمای منتقل‌شده به کلید، فرمان روشن‌شدن پکیج از سوی سنسور دود صادر می‌شود و پکیج می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

علت اصلی روشن و خاموش شدن متوالی پکیج؛ خرابی سنسور دود

اگر پکیج شما به‌صورت مداوم خاموش و روشن می‌شود، ممکن است علت اصلی آن خراب‌شدن سنسور دود شما باشد. در حالت عادی عدم تخلیه مناسب دود در دودکش، می‌تواند باعث فعال‌شدن سنسور دود و خاموش‌شدن پکیج شود. اما اگر سنسور به هر دلیلی خراب شده باشد، پکیج شما ممکن است در دماهای پایین‌تر به دستور سنسور واکنش نشان دهد.

در چنین شرایطی معمولا پکیج به صورت مداوم روشن و خاموش می‌شود. هدف اصلی از نصب و قرارگیری سنسور دود، جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای پکیج است. البته سنسور دود در این امر، تنها نیست و قبل از آن سنسورهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند از افزایش بیش از حد دما جلوگیری کنند. اما ترموستات دود نقطه آخر است که در‌صورت عدم عملکرد صحیح سایر سنسورها وارد عمل می‌شود و با خاموش‌کردن پکیج از افزایش دما جلوگیری می‌کند.

حال اگر سنسور یادشده خراب شده باشد، در صورت عدم عملکرد صحیح سایر سنسورها ممکن است دمای پکیج از محدوده مجاز فراتر برود و باعث بروز آسیب‌‌های جدی به قطعات پکیج و ایجاد خطرات ایمنی شود. در چنین شرایطی تعمیر سنسور دود پکیج توسط متخصصان مراکز سرویس‌کاری، در اسرع وقت ضرورت دارد.

تعمیر ترموستات دود پکیج

پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید: تعمیر برد پکیج

نکات مهم در تعمیر ترموستات دود پکیج

  1. تشخیص قطعی ایرادات مربوط به انواع سنسورها از جمله سنسور دود و سنسور حد باید توسط کارشناسان باتجربه پس از تست دستگاه اعلام شود.
  2. چه دستگاه شما شامل ضمانت و خدمات پس از فروش باشد و چه نباشد، هرگز خودتان برای تعمیر سنسور دود پکیج اقدام نکنید. زیرا تعمیر ناقص و غیراصولی آن می‌تواند آسیب جدی به پکیج برساند و هزینه‌های زیادی روی دستتان بگذارد.
  3. استفاده از خمیر سیلیکونی در محل نصب ترموستات‌های دود مزایای زیادی دارد که جلوگیری از اکسیدشدن و زنگ‌زدگی و همچنین انتقال حرارت یکدست به ترموستات از جمله مزایای اصلی آن هستند. این موارد مستقیما بر دقت عملکرد سنسور تأثیر دارند و باعث افزایش آن می‌شوند.
  4. دمای کاری ترموستات‌های دود مختلف با یکدیگر متفاوت است. شما باید بر اساس ترموستات اولیه و همچنین مشخصات پکیج اقدام به انتخاب ترموستات جدید کنید.
  5. دقت کنید که ترموستات دود بر روی کلاهک تعدیل دستگاه آن هم در پکیج‌هایی که فن ندارند نصب می‌شود.
  6. ترموستات حد و دود از نظری ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما محدوده‌های دمایی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. محدوده دمایی ترموستات حد بالاتر از ترموستات دود است.
  7. برای امتحان‌کردن سنسور دود باید مولتی‌متر در حالت تست یا اتصال کوتاه قرار بگیرد. در چنین حالتی پروب‌های مولتی‌متر باید به دوسر پایه‌های سنسور دود متصل شوند.
  8. فرآیند تعمیر ترموستات دود پکیج معمولا پس از طی مراحل یادشده و عیب‌یابی توسط کارشناس آغاز می‌شود. در این کلید از مواد و فلزات مخصوص مانند پلاتین استفاده می‌شود. تشخیص عیب و تعمیر سنسور در چنین قطعه‌ای تنها توسط یک متخصص باتجربه امکان‌پذیر است.

تعمیرات سنسور دود پکیج

سخن نهایی؛ بهترین مراکز تعمیر سنسور دود پکیج

برای جلوگیری از ایجاد هرگونه اختلاف در ضمانت و خدمات پس از فروش، بهتر است تعمیر سنسور به همان مرکز ارائه‌دهنده خدمات ارجاع داده شود. در غیر این‌صورت بهترین کار سپردن تعمیر ترموستات دود به مراکز باسابقه و دارای کارشناسان مجرب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پر بازدیدترین ها

آخرین مقالات سایت

تماس با ما

09125173643

09125309074

keyboard_arrow_up
تماس سریع
مستقیماً با کارشناش بخش مورد نظر تماس بگیرید
واحد فروشPhone
واحد تعمیرات و نگهداریPhone
واحد پشتیبانیPhone
چت واتساپWhatsApp